her en ouder dan Edam twee wateren geweest, waarvan het eene uit de Noord kwam en het andere uit de Zuid, die dicht bij elkaar een bocht maakten. Dat moet reeds zoo geweest zijn vóór Holland dijken had, vóór het jaar 1000. Op de plek van deze bocht, op een natuurlijke ver hooging, ontstond een menschelijke nederzetting. Want in het oude land van Noord Holland is het water de weg. Daarom is het nu nog een gewone zaak een koe te zien wegbrengen naar de weide in een vaartuigje. De praam is en was het voertuig. Dwars over de later gegraven Voor haven werd een dam gemaakt, een oeverbescherming van hout met stutbalken, later van baksteen gemaakt met een gewelf met sluisdeuren, een damsluis. Op de plek van de bocht in de Voor-Ye werd de eerste kapel gemaakt, opgevolgd door de eerste kerk, naar Chris telijk gebruik met de aslijn oostwaartsch, de Heilige Linie, het choor naar 't Oosten, de toren aan de Westzijde met daarin de toegang voor de burgers, het eeuwig terugkee- rend licht tegemoet. Noordwaartsch aan de Achter-Ye, daar waar de straat naam Op het Y de historie heeft bewaard, vestigden zich de bagijnen, de onderwijzeressen en ziekenverpleegsters van de stad, aan de overzijde van dit water. Hun bleekveld aan de Zuidzijde van hun Bagijnenhof zien we op de kaart; de volksmond bewaarde in de straatnaam Begijne land de herinnering aan de zelfverloochening en opoffe ringsgezindheid der vrouwen van vóór vier eeuwen. De plek van de bocht in Voor-Ye en Achter-Ye moet van nature iets hooger gelegen hebben. Niemand sticht een nederzetting, gaat wonen in een watergat, wel op een ver heven plek. De Spuistraat heet op de huidige kadastrale kaart nog steeds Groote Bult, de straat om den hoek, de verbinding van de Gevangenpoortstraat met de Scheepma- kersdijk heet nog Kleine Bult, ook om den hoek Noord waarts. Niets is in de geschiedenis van een stad zoo taai als de namen. Er loopt bezuiden de Voorhaven nog een water, dat ten tijde van het maken van deze eerste stadsplatte- 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 24