Tinx gracht. De oude weg te land is van het Volendam- merpad over de Schuttersgracht, de Gevangenpoortsteeg, de Kleine Bult, de Groote Bult (nu Spuistraat genoemd), de Prinsenstraat, de kade Op 't Y (nu M. Tinx gracht genoemd)Verder gaat de weg richting Oosthuizen en Hoorn langs de later gegraven trekvaart. De oudste weg ging over het bruggetje achter de Groote Kerk, naar een driehoekige weide en verder langs een op oude kaarten aangegeven pad door de weiden met bruggetjes of loop planken (vlonders) over de slooten. Toen de nederzetting tot wasdom kwam werd een recht- streeksche verbinding naar zee gegraven, de Voorhaven, Oorgat en buitenhaven. De sluis van de over deze haven gemaakte dam, de Damsluis, zorgde dat bij eb het over tollige water gespuid kon worden. De kade genoemd Spui heeft daaraan de herinnering bewaard. Later werd de ha ven aan den mond met zeesluizen tot rust gebracht- Om meer ligplaats voor schepen te maken werden eerst de Achterhaven, daarna de Nieuwe haven gegraven, beide af getakt op de Voorhaven. De waterverbinding naar de Achterhaven is door de verbeterde landweg zoekgeraakt. Nog weer later werd de Nieuwe haven westwaartsch ver lengd met de Scheepmakershaven en met de waterverbin ding met de Purmer, welke nu uitmondt in de ringvaart van de drooggelegde Purmer. De straat naam Lingerzijde is opmerkelijk. Van Zuid naar Noord lag aan de rechterzijde van de Ye de Groote Bult met erlangs de huizen met hun achterven aan 't water. Aan de overzijde, de Lingerzijde ontstond een dergelijke kade, een straat, welke bij den aanleg van de Scheepmakers haven om den hoek verlengd werd. De rechte verlenging naar het oudste deel van de Lingerzijde, de Kwakelsteeg ging over de primitieve brug. Kwakel zal beteekenen brug getje. De naam Kwakelbrug is dan dubbel, zooiets als portebriseadeur. Het verlengde van deze oude kade is de Doelenstraat. Met deze kennis toegerust kan nu de stadsplattegrond be zien worden. 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 21