22 ving, zij haalden daar tallooze schoone oudheden weg om ze te verzenden naar Amerika. Daardoor verarmde Edam niet geldelijk maar wel in schoonheidsbezit. Koffiekannen en mangelplanken, puien en Delftsch, poortjes en gevel- steenen, alles was van des opkoopers gading. Nu wachten we op de nieuwe kaart van Holland's Noor derkwartier, wanneer de Zuiderzeewerken zullen hervat worden en meer de voltooiing naderen. Dan zal het oude meer Flevo, dat door vloeden tot Zuiderzee werd, we der een zoetwatermeer geworden zijn. Dan zal Edam nog meer een landstad geworden zijn en zich moeten haas ten om de leegstaande kaasmarkt aan den Dam weder in gebruik te stellen, als plaatsvervanging van de schepen die de haven niet meer bezoeken. Tenzij dat de overgeble ven schoonheid van Edam zoodanig begrepen zal worden dat deze hersteld en behouden blijft en daardoor land genoot en vreemdeling zal trekken. Uit de nalatenschap van de „caertmakers" is het ontstaan van Edam af te lezen. Er was, zoo omtrent het jaar 1000, een natuurlijke waterloop Noord-Zuid, welke Zuidoost- waartsch afboog tot in zee. Aan de monding ontstond een visschersdorp, Volendam. Een flink stuk landwaarts in boog de waterloop om een heuvel, een bult- Op die bult ontstond een menschelijke nederzetting, welke tot de stad Edam zou uitgroeien. De straatnamen Groote Bult (Spui straat) en Kleine Bult bewaren daaraan de herinnering. De waterloop Volendam-Edam, de Voor Ye, is nu nog de vaart voor de trekschuit. Het Volendammer pad, dat slechts ingewijden kennen en dat langs de Voor-Ye loopt, is de oudste verbinding te land. Ten Noorden van de stad heet de oude waterloop de Die, ongetwijfeld een naams verbastering van Y en ie. In de stad vindt men de waterloop terug dwars door de Singelgracht aan de Zuidzijde, de Diendersluis tusschen Doelland en Kleine Bult, het Boerenverdriet, dat met een bocht om den hoek gaat, dan een gedempt stuk tot de Kaasmarkt en vervolgens het breede water van de Mathijs

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 20