van een afstand en dat zulks niet gemakkelijk is. Water land had de primeur van de triangulatie van Nederland. In den aanvang van het jaar 1800 was de zee tusschen Monnickendam en Marken, de Gouwzee, bevroren. De ijs vlakte leende zich goed voor meting, hetgeen geschiedde. Eenmaal een driehoeksbasis vastgesteld zijnde kon men door hoekmeting verder gaan en de afstanden van torens in maateenheden vastleggen, iets wat tevoren nog niet was geschied. Zoo groeide langzaam de eerste werkelijk ge meten en zuivere kaart van Holland. De kaart was goed, was best, was uitmuntend, maar vergeleken met oude kaar ten, was er ook iets teloor gegaan. De bekoring was er af. Geen sprake meer van ornamentranden, wapens, portret ten of cartouches, 't Was of de machinale vervaardiging van de 19e eeuw, de val van het aloude schoone ambacht, zich reeds aankondigde- Bezien we op de eerste triangulaire kaart de plek van Edam, dan is daar alles nauwkeurig geteekend, maar veel nieuws biedt 't niet. De haven is onveranderd gebleven en de Purmer ligt nog droog. Dat inmiddels de handel van Edam verloopen was en teniet gegaan tijdens de Fransche overheersching is op de kaart niet te zien. Een serie herdrukken en verbeteringen van de door drie hoeksmeting verkregen kaarten verscheen, maar biedt kunsthistorisch niets meer. Door de wetenschappelijke be handeling was de kunst op hol gegaan. Die twee zijn nooit groote vrienden geweest. Dan volgen de stafkaarten, waar letterlijk alles op staat, tot 't meest onbeteekenende grep peltje. Een vereenvoudiging daarvan is de bekende toeris- tenkaart van den A.N.W.B. Want het is 't toerisme dat de kaart bevorderd heeft. Terwijl de kaart te land vroeger slechts door weinigen gebruikt werd, had nu ieder een kaart noodig. De kaart van den A.N.W.B. geeft ons in de omgeving van Edam alles wat er is, maar niets nieuws omdat er niets gewijzigd was, behoudens dan de trambaan naar Amsterdam en naar Volendam, welke het oude Edam, dat in slaap gevallen was, trachtte te wekken. De tram wagens brachten de opkoopers naar Waterland en omge- 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 19