Ook het oude land dat niet meer in de meren loozen kon moest water kwijt. De watermolens stoffeerden het land schap. Men kende zelfs droogmakerijen die zoo diep wa ren dat geen watermolen ineens het water zoo hoog kon opvoeren en daardoor de bemaling in trappen geschiedde. Zoo had de Schermer een getrapte bemaling met een schoone rij molens. Wie te Edam wandelt langs de Scheepmakershaven en daar den fraaien hof met gebouwen ziet van de „Uitwa- terende sluizen" voelt het verband van deze instelling en de wijzigingen van drie eeuwen geleden. De voorbijgan ger weet niet zoo precies wat 't is, maar begrijpt er toch wel zoo veel van dat hij den hof met 't gekroonde wapen in 't- hek met respijt voorbijgaat en het niet waagt den drempel te overschrijden zonder dringende noodzaak, ver moedende dat men 't daarbinnen in de hand heeft heel Holland droog te houden of te doen verdrinken. Het was het Hoogheemraadschap van de uitwaterende slui zen in Kennemerland en Westfriesland dat in 1660 op dracht gaf aan Johannes Douw, landmeter van Rijnland, om een kaart van Noord Holland benoorden het Y te maken. Johannes Douw werkte lang aan deze omvang rijke opdracht, meer dan 20 jaren, zoodat de kaart eerst in 1683 verscheen. De Heemraden waren er zeer mede in genomen, deden een aantal exemplaren drukken en inlijs ten. Dit is de reden dat enkele goed bewaarde exemplaren tot ons gekomen zijn13). Deze kaart vervult ons met ontzag, hoe het mogelijk is ge weest met de bescheiden middelen van dien tijd, drie eeu wen geleden, zooiets tot stand te brengen. Zoo best is de kaart dat deze dienst deed tot de helft der 19e eeuw, toen ons de topographische kaart gebracht werd, welke met wiskundige zekerheid goed moet zijn, maar in kunstwaarde verre achterstond bij de beroemde kaart van Johannes Douw, wiens nagelaten arbeid thans nog meermalen wordt geraadpleegd. Bezien we op de kaart der uitwaterende sluizen van Jo hannes Douw de plek van Edam en omgeving, dan is daar 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 17