van De Rijp, achter de Beemster gelegen, nog wel 50 jaar na de drooglegging der meren door de ringsloten der droogmakerijen Edam bereikten en vandaar zee kozen of met hun vracht binnenvielen in de haven van Edam. Deze omstandigheid en de levendige handel van de stad via het Texelsche gat op alle wereldhavens, voornamelijk de Oost- indische, maakte dat de scheepsbouw, het maken van houten zeilschepen, een. belangrijk bedrijf te Edam deed ontstaan. De vaart van Edam noordwaartsch, door de (of het) Y naar Akswijk geraakte in onbruik, waardoor deze menschelijke nederzetting haar beteekenis verloor. Al deze veranderingen bevorderden in hooge mate de welvaart van Edam. De haven gaf een rustige plek aan de zeeschepen en een welvarende droogmakerij was beter achterland dan een woelige plas. De kaart van Holland van Balthasar Floriszoon van Ber- ckenrode is zeldzaam geworden. In enkele verzamelingen zijn er bladen van, doch er is thans nog maar één com pleet gedrukt exemplaar bekend12). Later verscheen een herdruk, verzorgd door zijn zoon Floris Balthasarz. van Berckenrode, waarbij aan de kaart slechts weinig gewijzigd werd, hoewel de uitgave van on geveer 1680 is, dus wel 60 jaren later dan de eerste druk. Ook van deze kaart is slechts één gedrukt exemplaar be waard gebleven 12 Door voormelde wijzigingen in den waterstaatkundigen toestand van Holland kwam geleidelijk een vraagstuk naar voren dat tevoren niet zoozeer de aandacht had gehad, dat was de regeling hoe het teveel aan water kwijt te raken. Oudtijds, toen de binnenwateren in open verbinding met de zee stonden, was de uitsluitende zorg aan de dijken als waterkeering- Wat de polders betrof, wanneer door regen val het water in de slooten te hoog stond, behoefde men slechts te wachten op een lagen eb om deze te laten leeg- loopen. Door de drooglegging der meren en de daarbij behoorende voortdurende bemaling om regenwater en soms ook kwelwater, dat onder de dijken doorkwam, te. brengen in de ringsloot, moest men water kwijt kunnen. 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 16