de waterverbinding van de Zuiderzee naar de Purmer via Edam op aangegeven. Of daarvan veel gebruik gemaakt werd valt te betwijfelen, omdat bij Monnickendam een rechte en ruime verbinding was van de zee met de Purmer. Van de oorspronkelijke kaart van 1575 is geen exemplaar bewaard gebleven, wel van den herdruk van 1606 11De kaart van Joost Janszoon is een kunstvol en deugdelijk werkstuk, zoowel typographiseh als topographisch een kunstwerk. Met groote nauwkeurigheid is alles wat water is aangegeven, zelfs de turfafgravingen. Deze kaart is de meest uitvoerige en de nauwkeurigste van vóór de droog making der groote meren en daardoor een belangrijk his toriestuk van Noord-Holland. 4. De zeventiend'eeuwsche kaarten van Holland Het moest een halve eeuw duren aleer weder een land meter en teekenaar het ondernam om Holland in beeld te brengen. Dit was een zoodanig omvangrijk werkstuk dat alleen een bekwaam en volhardend vakman dit aan kon. Die het deed betoonde zich tevens een kunstenaar. Het was Balthasar Florisz. van Berckenrode, die we ook kennen van de groote kaart in vogelvlucht van Amsterdam van 1625- De kaart van Holland ging daaraan vooraf, want deze is gedateerd 1620. Zij bestaat uit bladen, tesamen ongeveer 100 X 150 c.m. groot. Tevoren had deze Baltha- zar reeds drie groote kaarten gemaakt, van Delfland, van Schieland en van Rijnland. Oudtijds hing men deze kaarten met onder en boven een stok eraan, tegen den witten wand van het woonvertrek of voorhuis, zooals op oude schilderijen op te merken is. De kaart van Balthazar Flo risz. is een kostelijk stuk, zoowel als kunstwerk als wegens de topographische waarde. Sedert de zestiend'eeuwsche kaarten was in Noord Holland veel gebeurd. De open havens, van Edam en Monnickendam waren met sluizen afgesloten. De groote binnenzeeën welke door voornoem de sluizen reeds tot rust waren gebracht omdat ze niet meer met eb en vloed medeliepen en daartoe tot rustige 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 14