ken staan er op 9). Voor Edam levert deze kaart niets bij zonders op. Dan komt Christiaan Sgrooten, een cartograaf van be lang. Hij moet van Amsterdam een kaart gemaakt hebben, die verloren is gegaan, hetgeen door de belangstellenden nog steeds en bij herhaling betreurd wordt- Hij maakte voor den Spaanschen koning een atlas met kaarten, die hij in 1573 gereed had, van de Nederlandsche provinciën, welk stuk bewaard bleef te Brussel. Daarin zijn twee kaarten waarop Waterland is aangegeven, verlatijnsd op de eene kaart tot Watterlandia, op de andere tot Water- landia. Op deze kaarten is het geheele gewest duidelijk aangegeven, met de wateren, de omliggende dorpen en Edam's haven. Nog steeds loopt de haven niet door tot de Purmer, maar gaat buiten de stad verder noordwaarts. Maar met die kaartenatlas is iets bijzonders. Alva keurde ze af, ze waren niet uitvoerig genoeg. Toen heeft Sgrooten meer uitvoerige kaarten gemaakt die hij in 1592 gereed had, dus 19 jaren later, zoodat hij gelegenheid moet heb ben gehad ze goed te maken. Ze reisden in een band als een groot boek, een atlas, naar Madrid, waar ze nu nog zijn. Reproducties, zooals van de kaarten en plattegronden van Jacob van Deventer, bestaan er niet van. Wie dus wil weten of de cartograaf Christiaan Sgrooten iets bijzonders afbeeldt Edam betreffende, moet daarvoor naar Madrid gaan 10 Als een kunstig kaartteekenaar, die door landmeters liet meten wat noodig was, kwam kort na 1600 naar voren Joost Janszoon. Van hem kennen we een prachtige gra vure van ongeveer 75 X100 c.m., dus een groot blad, het geheele Noord Hollandsche land afbeeldende. Blijkbaar heeft hij veel laten hermeten en liet dit zorgvuldig doen- Alle dijken, waterloopen, meren zijn er uiterst zorgvuldig op afgebeeld. Ook de ligging van Edam is er nauwkeurig op aangegeven met de haven en de waterloopen noord- waartsch naar wat nu heet Akswijk en wat op oude kaar ten veelal heet Havicswijc, van welk dorpje een waterweg voerde naar de Purmer. Hier is derhalve voor het eerst 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 13