134 18) Ludovico Guicciardini, Nobili Florentino, Descrittione di tutti i Paesi Bassi, 1567. 18) P. A. M. Boele van Hensbroek, de uitgaven van Guicciardini's werk, 1878. De folio uitgaven hebben ter illustratie stadsplatte gronden, de oblong uitgaven stadsprofielen, de duodecimo uitgaven kleine plattegronden. 20) Jan Wagenaar, Tegenwoordige Staat der Nederlanden, uitgave I. Tirion, 1750, 21 deelen. Het gedeelte Noord Holland omvat 6 deelen. 21) J. Kuyper. Gemeenteatlas van Nederland, uitgave Hugo Su- ringar Leeuwarden, 6 deelen. 22) Van de Rijmkroniek bestaan verschillende drukken. De meest bruikbare vooral wegens de toelichtingen is: Rijmkroniek van Melis Stoke door Balthazar Huydecoper, 1772. 23Wandelingen en kleine reizen door sommige gedeelten van het vaderland door H. Potter 1808. 2i) Lud. Smids, M.D. Schatkamer der Nederlandsche oudheden 1774. Dit boek is vooral belangwekkend wegens de vele afbeel dingen in kopergravure van kasteelen en ruinen welke thans ver dwenen zijn. 25) A. J. van der Aa. Aardrijkskundig woordenboek der Nederlan den 1843, veelal in 13 deelen. 2e) In het archief te Edam zijn twee belangrijke handschriften, feitelijk manuscripten voor niet uitgegeven boeken. Het zijn: De geschiedenis der stad Edam door P. Costerus Wzn 1869 en De Sint Nicolaaskerk te Edam door W. P. Costerus Pzn, ongedateerd. Van beide manuscripten deed de schrijver een beperkt aantal getypte afschriften maken waarvan één stel werd afgestaan aan het Rijks archief te Haarlem en één stel aan de vereeniging Oud Edam. De schrijver van het eerste handschrift was Gemeenteontvanger, die van het tweede handschrift eveneens Gemeenteontvanger en voor zitter van het Bestuur van Edam's museum. 2T) Memorie van toelichting tot het ontwerp van een Reglement van Bestuur voor het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, Haarlem, Joh. Enschedé en Zonen. 1881. Van dit zeldzame boek is een exemplaar in het archief van het Hoogheemraadschap te Edam. Van het uittreksel, Edam betreffende, zijn eenige getypte afschriften gemaakt, waarvan één berust in het Rijksarchief te Haarlem en één bij de vereeniging Oud Edam. 28) De stad Edam en hare geschiedenis door F. Allan. 1857. 29) In het atelier van den schrijver is een topographisch-architec- tonischen atlas van Nederland, omvattende een boekerij en prent verzameling. 30) Noord-Hollandsche Oudheden, beschreven en afgebeeld door

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 132