kaart bracht, dwingen de gemaakte cartons ontzag af voor de vaardigheid en de volharding van den teekenaar. Waarschijnlijk omvatten zijn cartons alleen de kaart zon der meer, evenals de hierna te noemen stadsplattegronden, en zijn de kunstvolle aankleeding van de gedrukte kaarten met randen, wapens, cartouches en vele andere sieraden, atelierwerk van den houtsnijder of graveur. Zulks in te genstelling met de kaartteekenaar eru schilder Cornelis Anthoniszoon, een tijdgenoot van Jacob van Deventer, die van Amsterdam een vogelvluchtplattegrond maakte, eerst een penteekening in 1532, toen een olieverfschilderij ge dateerd 1538, daarna in 1544 een kunstvolle houtsnede met fraaien rand en meer versiering. Beide kunstenaars hebben gelijktijdig gewerkt. Wellicht hebben zij elkaar ontmoet en gekend. Maar zij zijn niet gelijk te stellen of te vergelijken. Jacob van Deventer was bovenal cartograaf; andere teekeningen of schilderijen zijn van hem niet be kend. Cornelis Anthoniszoon was bovenal kunstschilder. Van hem zijn verschillende schilderijen en houtsneden bekend. Na Jacob van Deventer hebben vele cartografen en gra veurs het Noord Hollandsche gewest in teekening of prent gebracht. Eerst gaan we eens zien bij Pieter Bast, die van Amsterdam en van Middelburg rond 't jaar 1600 prach tige gravuren maakte, de steden in vogelvlucht afbeelden de. Maar Holland of Edam heeft hij niet in beeld ge bracht, voor zoover bekend. J. P. Saenredam maakte in 1589 een gravure van Hollandt als onderdeel van een serie van de provinciën. Het blad8) geeft een kunstvolle afbeelding, sierlijk geteekend, gelijk te verwachten is van dezen stamvader van een kunste naarsgeslacht. Topographisch biedt de kaart echter niets nieuws, althans niet in de omgeving van Edam. Een kaart, gegraveerd door de gebroeders Joan en Lucas van Deutecum en in 1569 gedrukt te 's Gravenhage bij Nicolaus Liefrinx, afkomstig uit Antwerpen, is ongetwij feld een navolging van de bladen van Jacob van Deventer,, echter met aanvulling door een landmeter, want alle dij- 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 12