geknikte straat overbleef. Daarna werd de kerk afgebro ken en het vrijkomende terrein bebouwd met een leelijk schoolgebouw. Tevens werd de onderzijde van deni toren door bemetseling onooglijk gemaakt. Deze geheele plek verdient bestudeerd te worden om te trachten er weder iets goeds van te maken. Wanneer men een plein noodig had dempte men een gracht. Een oud voorbeeld is de Kaasmarkt, een jonger voorbeeld is de schoolspeelplaats aan 't begin van de Achterhaven. Wanneer een gebouw gemaakt moest worden zocht men ergens een open plek om 't daarin te schuiven. Een oud voorbeeld is de Luthersche kerk, nieuwe voorbeelden zijn het bankierskantoor achter 't stadhuis en het schoolge bouw dicht bij de Groote Kerk. Maar dat is geen stede bouwkunst. Al deze dingen zijn gebeurd met goede bedoelingen in een tijd toen men de schoonheid van de stad nog niet zoo op prijs stelde en zag zooals dit thans het geval is. Aan het einde van de Voorhaven, juist buiten de oude veste, staan terzijde van den weg de oude Joodsche graf- steenen met Hebreeuwsche initialen, scheef gezakt wegens het Joodsch ritueel dat verbiedt door rechtzetten van de steenen de graven te ontwijden. Er hebben te Edam nooit veel Joden gewoond en door de groote misdaad van den oorlog zullen er nog minder overgebleven zijn. De af rastering zal door den brandstofnood verdwenen zijn. Deze historische plek verdient met een haag afgesloten te worden; 't is geen openbare weg. Niet ver vandaar, Zuidwaarts, staat Edam's laatste molen. Deze dient in eere gehouden te worden, al was het alleen als sieraad in 't landschap. Er zijn reeds zichtbare teekenen van beter begrip. In Edam zijn reeds een vijftal oude gevels met zorg gerestau reerd. Er zijn onlangs drie nieuwe goedverzorgde gevels gemaakt. Nabij de Speeltoren is de vlug versleten asfalt weg vervangen door bestrating met baksteen. Er zijn te Edam eene in de oorlogsjaren opgerichte vereeniging 130

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 128