Hier zal een andere koers genomen moeten worden, nu of in de toekomst. Langs de Voorhaven, wat ver naar de Oost, waren tot voor kort, aan de Noordzijde sierlijke hagen en ander soort beplanting. Nu is 't daar alles beton en ijzerdraad. Zelfs een gothische grenspaal, die daar zeker vier eeuwen gestaan had en die zich niet voegde in de rechte lijn, ver dween. In navolging van de overheid bevloeren de men- schen de paadjes naast hun huizen, en zelfs in hun tuineri> met cementen tegels. Cement, beton; beton, cement. Hoe veel werd daarmede reeds bedorven. Waarom is de oud- vaderlandsche baksteen niet goed meer? De groote sluis in de haven wordt zorgvuldig en goed onderhouden. Doch ook daar heeft de cementen tegel reeds toepassing ge vonden. Van de school, waarvan de ramen zoo gezellig op de zon liggen aan de vest is de geheele speelplaats be vloerd met cementen tegels, als om de jeugd reeds te door dringen van cement en beton. Ook „stedebouwkundig'' is in den loop der jaren gezon digd. De toegang tot de stad, aan den Z.W. kant, in de omgeving van het tramstation, is tot een chaos geworden. Daar werd onder de zinspreuk „welkom vreemdeling" reeds een plantsoen gemaakt. De wandeling rondom de stad, waar eens de vestingmuur was en waar later de rijen iepenboomen kwamen, heeft in de oorlogsjaren geleden door den roof van hoornen voor brandhout. Daar is raad op door oordeelkundige nieuwe beplanting. Maar hoeveel slecht uitzicht is van deze singel op de stad, waar met me dewerking van de aanwonenden iets aan te doen moet zijn; en waar dient 't voor dat de Zuidelijke wandeling langs de vest, de Baandervesting beoosten de Gevangenpoort niet meer toegankelijk is, waardoor een wandeling rondom de stad niet meer mogelijk is. Nieuwenkamp klaagt er in zijn boek reeds over dat de wuivende olmen gerooid werden. In de omgeving van den Speeltoren is de eene misgreep na de andere gebeurd. Op de oude kaarten is te zien dat men vroeger om de kerk kon wandelen en dat daar een plein was. De ruimte is volgebouwd zoodat er een smalle 129 Edam 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 127