Wil Edam ontwaken, dan zal er werk moeten zijn, loonen- de arbeid voor de mannelijke bevolking. Daarvoor is aan gewezen de vestiging van een flinke onderneming of in dustrie. Daarvoor is plaats genoeg, zelfs binnen de veste, want het N.O. deel van de stad is nog steeds onbebouwd en ook aan de Zuidzijde van de stad is nog veel ruimte. Een belangrijke bron van inkomsten kan 't bezoek van vreemden zijn, zoowel van Nederlandsche toeristen als van buitenlanders. Dan moet 't echter „welkom vreemde ling'' zijn, doch niet andersom, vooral niet vanwege de jeugd. Én er moet „service" zijn, iets wat men moet weten te begrijpen wat dat is. Maar boven al deze zaken uit, moet er iets anders gebeu ren. De schoonheid moet gediend worden. Want slechts voor schoonheid is blijvende belangstelling. Het moet uit zijn met 't afbreken van fraaie oude huizen of fragmenten ervan met daarvoor in de plaats karakterlooze en kunst- looze gevels. Daarentegen dient medegewerkt te worden om wat er aan architectuur nog aanwezig is, te behouden, te herstellen, in eere terug te brengen. Hier en daar is daarvan reeds iets te bespeuren. Dan zal er een eind moeten komen aan de overdadige toe passing van cement, beton en asfalt op den openbaren weg en op eigen erven. Tot voor enkele jaren had Edam fraaie straten van baksteen of keien, met stoepen, hekken, zitbanken vóór de huizen. In het luttel aantal jaren, dat er eenige vrachtauto's door de straten kwamen en voor dat de verkeersweg langs de stad gereed kwam, werden de stoepen opgeruimd en vervangen door voetpaden van ce menten tegels, werd het wegdek van asfalt gemaakt zoo bolrond als men nergens aantreft en werden een unicum in Europa de straatgoten gemaakt van gebakken vuur- klei, een materiaal dat 't maar niet belieft door den tijd minder opvallend of vuil te worden. Door deze moder niseering werd de schoonbek - de stad ernstig ge schaad, want wat baat 't of men de wanden van een straat goed verzorgt en de vloer leelijk maakt. In een straat, op een plein is de vloer even belangrijk als de wanden. 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 126