huizen. De achtergevels dezer huizen zijn in den regel zonder eenige versiering en de gewone eenvoudige volks kunst van het gewest. Een afzonderlijke groep van deze bouwkunst vormen de groote patriciërshuizen, gelegen aan de straat welke eens de linkeroever van de Ye was, de Lingerzijde, ook wel, doordat de invloedrijken tevens burgemeester waren, burgemeestershuizen genoemd. Zij liggen met de achterzijde met flinke tuinen op de zon, aan de Scheepsmakershaven, een uitgezochte ligging, met aan de achterzijde gelegenheid voor de speeljachten, met vóór aan den overkant van de straat plaats voor stalling en rijtuigen. Van deze huizen is het best bewaard geble ven het huis Lingerzijde 33, in laat 18e eeuwsche stijl uiting, dat boven in de portiek de later aangebrachte wapens eener burgemeestersfamilie draagt. De breede buitendeur in 't midden met ter weerszijden twee ramen verklaart de indeeling met een monumentale gang in de as en de vertrekken terzijde. De aantrekkelijkheid van dit huis wordt verhoogd door een aanbouw aan de achterzijde, een ouder, 17e eeuwsch, huisje in vrijwel oorspronkelij- ken staat. Blijkens eenige oude afbeeldingen is de tuin aan de achterzijde langs 't water met een houten hek af gesloten geweest, hetgeen iets specifieks is voor de streek. De koepel in Louis XVI bouwvormen is nog tamelijk gaaf bewaard. Ook van een opvolgend huis staat de koepel nog vredig aan den waterkant. Er zijn nog meer burgemeestershuizen in Edam. Het groote gebouw aan de Nieuwe Haven, het reeds genoemde Dia conie Oude Mannen- en Vrouwenhuis is er één en ook, als 'n kleinere broer, verderop aan de Nieuwe Haven het huis op den hoek van de Peereboomsteeg. In dat huis kwam zelfs Koning Lodewijk Napoleon op bezoek. Nu woont er de Voorganger van de Vereeniging ter verbrei ding der Waarheid, waarvan het eenvoudige kerkje daar naast staat. Dat is te Edam, waar een Vrijzinnige Her vormde Gemeente is, wat elders de Evangelisatie is, der halve niet te verwarren met het dagblad de Waarheid zoo als eens gebeurde. Dit huis wordt nu gerestaureerd, waar 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 123