veeren en de versierde beëindiging in den top, de make laar, wit geschilderd. Zulk een huisje is aan 't Nieuw Vaartje 171, dat genoemd wordt wegens de curieuse pui- balk, waar in gekleurd snijwerk een menschelijke moraal is afgebeeld die alleen ter plaatse naar waarde genoten kan worden. Henry Havard ontdekte dit huisje reeds. De Kleine Kerkstraat is 'n soort openluchtmuseum van eenvoudige, fraaie oude gevels, met ter toelichting hoe men 't niet moet doen, enkele misbaksels. Daar is bij de oude een echt Edammer baksteenen gevel, een trapgevel met gevellijsten, uit den aanvang der 17e eeuw. Het merk waardige in dezen gevel is de prachtige gevelsteen met het uitvoerige wapen van Prins Maurits. Hoe dat daar toch in zulk een gewoon huisje kwam? Als om de nieuwsgie righeid te prikkelen heet de straat om den hoek Prinsen straat en weer om den hoek Prins Mauritspad. Hiermede is van elk der voorkomende typen één bezich tigd, maar er zijn meer, door de oude stad verspreid. Thans de andere rubriek, de import. Eerst het classicisme, daarna de Lodewijkstijlen brachten, uit de groote stad gekomen, geheel andere beginselen mede, van 't ordeboek met zuilen, basementen en kapitee- len, van krullen Louis quatorze, nog meer sieraad Louis quinze, terugvalling op soberheid Louis seize. Ook aan deze mode, deze stijluiting is Edam niet ontkomen, hoewel al leen het uiterlijk der huizen zich daarnaar voegde, niet de samenstelling welke Waterlandsch bleef. Het stadhuis was reeds een uiting van dezen bouwtrant. Langs de Voor haven zijn eenige voorbeelden, woonhuizen van welge stelde kooplieden, zeevaarders, reeders, zoutsieders. De groene en met gesneden lijsten versierde buitendeuren, de snij ramen daarboven, soms gevat in een geornamenteerde portiek verlevendigen de donkere gevels, die veelal met een houten lijst beëindigd zijn, in de verschillende stijl uitingen van het einde der 17e, meest der 18e eeuw. In deze huizen is veelal iets overgebleven van het vroegere kostelijke interieur, van beschilderde behangsels, fraaie schoorsteenmantels of stucwerk iri de gangen en trappen- 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 122