stijl en het snijraam met siertrossen verraden een langer verleden, zooals we bij de bezichtiging der woonhuizen zullen zien. Alvorens de rondgang langs de openbare bouwwerken te beëindigen moeten we aandacht geven aan de bruggen. In Holtland, waar men van oudsher zoo gaarne alles van hout maakte, zijn ook de bruggen van hout. Houten op haalbruggen, enkele en dubbele, treft men er aan. Een dubbele is over de Voorhaven, verweg naar 't Oosten; wie aan 't stuurrad voor 't eerst de Pietersbrug overgaat en de brug onder zich voelt zuchten, beleeft een zonderlinge emotie. Een merkwaardige enkele ophaalbrug is halver wege de Voorhaven, tegenover de Jansstraat. Deze brug heeft niet als gebruikelijk, twee priemen, doch één in 't midden, een hamei. Een soortgelijke brug, in kleiner af meting en smal, is de Kwakelbrug, die de Scheepmakers- dijk via de Kwakelsteeg verbindt met de hoekige straat L'ingerzijde geheeten. Het Kwakelbruggetje is een pracht stuk. Het stadsgezicht, met op den achtergrond de Speel- toren, is kostelijk. Thans iets over de woonhuizen van Edam. Om te begin nen moeten we deze splitsen in twee groepenvolkskunst en import. Volkskunst is de bouwwijze in hout en in bak steen zooals de bevolking dit eeuwenlang deed. Import is de beïnvloeding van buiten, door stijluitingen. Eerst de volkskunst. Van de oudste huizen zijn twee bewaard gebleven, één vrijwel geheel van hout en één met baksteenen buitenwan den. Het houten huis is gelegen aan de Achterhaven op den hoek van de breede straat welke naar den Dam voert, de Breestraat. Op die plek is een onaanzienlijk plein, Ei landsgracht genaamd. Dit is een stuk gedempte gracht, waar eens de Achterhaven was, welke nu alleen nog maar door 't Nieuwvaartje met het buitenwater verbinding heeft. Die demping was noodig omdat er een schoolgebouw is dat behoefte had aan een speelplaats. Het houten huisje op den hoek vertoont in den toegang laat-gothische vor- 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 119