den welke daarop stonden en die van de hand werden gedaan toen men ze wel missen kon, de beelden van Prins Willem I, van Prins Maurits en van Prins Frederik Hendrik, zijn het laatst waargenomen te Beverwijk op Scheybeeck, nu raadhuis, waar ze echter niet meer zijn. Aan de zijde van de Kerkstraat werd het Weeshuis reeds vroegtijdig gemaakt, een JL7e eeuwsch bouwwerk met een laat-achttiende eeuwschen gevel, waarbinnen een deftige regentenkamer is met geschilderd behangsel en schoor steenschildering. We mogen deze omgeving niet verlaten zonder het bouw werk binnen te gaan dat tegenover de Groote kerk ligt. Daarin werd, tijdens de restauratie van de kerk, een hulp kerk gemaakt. Doordat de oude bouwvormen zich uiter mate leenden voor een kerkruimte en omdat de Groote kerk niet te verwarmen is, bleef deze lokaliteit als winter- kerk in gebruik. Verschillende onderdeden, zooals de ko peren dooptoog uit de Kleine kerk, werden daar onder gebracht. In alle eenvoud is hier een stemmige kerk ruimte ontstaan. De weg langs 't water voert naar een plek waar reeds vroeg een aanplemping plaats had en een plein ontstond, de Kaasmarkt, met daaraan de Kaaswaag, een bouwwerk waaraan in de 19e eeuw wel veel vernieuwd werd maar dat er nog staat met 'n hoüten torentje en met een wapen en jaarcijfer 1778 in den gevelsteen. Sedert de Kaaswaag kaasloos is heet het plein Jan van Nieuwenhuizenplein, naar den stichter van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, wiens borstbeeld in een gevel aan dit plein is, in een ouden gevel met cartouches en met een gevelsteen met 'n struisvogel. Op dit plein is gelijk in Noord Hol- landsche steden 'n enkele keer meer voorkomt, in het plaveisel een windroos. Aan de kade van de Nieuwe Haven ziet men een groot bouwwerk dat in koeien van letters het opschrift draagt: Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis 1889. Maar de twee portieken met gebogen deurkalf, gevat tusschen Ioni sche zuilen en de deuren met snijwerk in Lodewijk XVI 119

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 117