heid zijn (in tegenstelling met Volendam), is deR.K. Kerk slechts bescheiden, een bouwwerk van 1847 in de stijl uiting van dien tijd. Men zou echter niet verwachten in dit bouwwerk zoo vele en zoo schoone kerksieraden aan te treffen, van vergulde en zilveren monstrans, hostiebus, miskelk, wierookvat, wierookscheepje, kandelaars en ampullen, waarbij zoowel 17e als 18e eeuwsch fraai zil versmeedwerk, drijf- en gietwerk. Verder zijn daar een aantal goede schilderijen, pastoorsportretten en een kruis afname. Opmerkelijk is daar verder een wandbord met bijbelteksten dat 1561 gemerkt is en daarom is van vóór de hervorming in Edam. Na een bezoek aan 't stadhuis en de kerken is 't eerst aan de orde de zetel van het machtige lichaamhet Hoogheem raadschap, der uitwaterende sluizen. Aan de Scheepma kershaven is een open hof met aan den weg een houten hek met versierde poortjes, die in kleurige vormen, be kroond worden met het wapen der uitwaterende sluizen, door dolfijnen geschraagd. De hof is van rustige schoon heid. De eenvoudige bouwwerken voegen zich bij de sta pels balken. Een toegangsdeur heeft een sierlijk gesneden snijraam met dolfijnen en 't wapen. Vier steenen beelden sieren den hof. Wie daartoe de gelegenheid krijgt, verzuime niet in de vergaderzaal te bezichtigen de twee (wit geverf de) terra cotta busten van Karei V en Philips II, beide met om den hals de keten van het Gulden Vlies, een kleine schaapshuid. Dan boven, als een wereld-unicum, een hotel dat eens per jaar gebruikt wordt, met op de deuren: ALK MAAR, WATERLAND, DUYNKAVEL (Kennemerland), GEESTERAMBACHT, DYKGRAAF, SECRETARIS. De omgeving van de Groote Kerk, een reeds oud bewoonde plek, dient bezocht te worden. De kade Op 't Y heet nu Mathijs Tinx gracht. Aan de overzijde, waar oudtijds de Bagijnen gehuisvest waren, is nu een groep oude huisjes, het Proveniershuis. Bezienswaardigheden van een regen tenkamer of iets van dien aard zijn daar niet. Van het oude Minrebroederklooster is niet veel over. Ook niet van het later op die plek zoo beroemde Prinsenhof. De drie beel- 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 115