toch iets monumentaals met de zijrisalieten en het portaal van zandsteen in het donkere muurvlak van 18e eeuwschen baksteen. Een groote zandsteenen kuif verlevendigt boven de rechte lijst het bouwwerk; de symbolische zwaan kon als beëindiging niet ontbreken. De vensters zijn armelijk; de tijd van een vensterharnas met stijlen en maaswerk was voorbij en de Fransche stijlen hadden daarvoor niets in de plaats gegeven. Binnen, en dat is een merkwaardig heid van de Nederlandsche Luthersche kerken, is de in deeling verwant aan de Hervormde kerken. Hoe zou men 't ook anders doen. Men ziet er een doophek, een kansel, overhuifde banken in oud eikenhout, ook koperen doop- bogen en een voorzangerslezenaar en een orgel aan den wand. Het eenige wat afwijkt is een altaartafel met eenige bijbehoorende sierlijke stoelen in 18e eeuwsche vormen. De Doopsgezinden hadden vroeger twee kerkgebouwen, op de Halig en in de Molenstraat. Het laatstgenoemde is reeds honderd jaar geleden afgebroken. Van het over gebleven Huis van vermaning geldt vrijwel 't zelfde als voor de Luthersche kerken werd opgemerkt. Er is een eikenhouten doophek, een kansel en er zijn twee koperen doopbogen. Eenige fraaie achttiende eeuwsche stoelen zijn geheel gelijk aan die in de Luthersche kerk: één leve rantie geweest of iets dat er was gedeeld? Het zijn er 4 en 6, tesamen 10. Zijn, wat zijn? Waren! Die stoelen, zoowel de Luthersche als de Doopsgezinde, zijn verkocht aan een verzamelaar die toen te Edam woonde; nadien gingen ze naar 's Gravenhage. Tot afscheid het Luthersche Gevelknuppeldicht Daar eertijds wierd het Heilig Recht Ten nut van 't algemeen beslegt. Word nu, naar 't voorschrift van GODS WOORD. De Vrede- en Boet-Bazuijn gehoort: Men danke GOD en de AGTb' RAAD. Door welkers gunst dit Huys hier staat. C 3 13 CC XXX Doordat in Edam de Roomsch Katholieken in de minder- 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 114