kunstloos en meer geschikt voor een rariteitenkamer. Het zijn de levensgroote afbeeldingen van Pieter Dirksz Lan- gebaard, van den dikken kastelein van 455 pond Jans Klaasz. Klaes en van Trijntje Cornelisse Kewer, de groote meid van 9 voet en 3 duim, van welke jongedame ook de schoenen bezichtigd kunnen worden. Terecht vermelden zoowel Noord Hollandsche Oudheden als de Rijkslijst deze schilderstukken niet; maar hier mogen ze niet ontbreken, evenmin als in de Raadszaal van Edam, ook al was Henry- Havard het daarmede niet eens. Van de zeemeermin is geen portret, niet meer dan een eenvoudige gravure. Wel is er nog een schilderij dat gerust met eere genoemd kan worden, een 17e eeuwsche familiegroep van den reeder Jacobus Matthijsen Osterlin, al was 't alleen wegens de scheepswerf en de 92 zeeschepen van dezen reeder. Het gebouw mogen we niet verlaten zonder een bezoek aan den zolder om daar uit de dakvensters en als 't kan uit den toren te genieten van een buitengewoon fraai ge zicht op Edam en het merkwaardige houten gevangenisje te zien, wat meer voorkomt op den zolder van oude raad huizen, een gijselaarshokje. Iacob Iongh was tevreden met Mr Huystimmerman, noemde zich niet architect, maar was een goed bouwmeester; thans na twee eeuwen is zijn stad huis nog een voortreffelijk bouwwerk. Toen het stadhuis gereed was kon het oude met den sier lijken toren wel weg. Dat deed men te Edam wel meer wanneer men iets niet meer noodig had. Eenmaal aan ;t wegdoen werd meteen de straat opzij, de openbare weg, de verbinding van de Voorhaven met de Nieuwe haven mede van de hand gedaan. Op dit vrij breede terrein kon een behoorlijk bouwwerk komen. Zoo kon 't gebeuren dat in 't jaar 1740 ter plaatse een kerkgebouw werd gemaakt voor de Evangelisch Luthersche Gemeente. Hoewel de oude Luthersche kerkgebouwen in het buitenland ge oriënteerd zijn naar de Heilige Linie, is dit bij de Neder- landsche Luthersche kerken niet 't geval, zoodat men zulk een kerkgebouw gerust ergens in de rooilijn zetten kan. De voorgevel aan de Voorhaven is wel eenvoudig maar heeft 115

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 113