van men den drempel niet overschrijdt zonder het hoofd te ontblooten. In de vestibule treft eerst het bijzondere vloerkleed. Op een vloer van roodbruine natuursteenen tegels Zweedsche steen is fijn wit zand gestrooid, zoodat de argelooze bezoeker een spoor nalaat. Buiten klaagde Henry Havard over de kleur „peint en gris et en rose et qui a tout Pair d'une pièce de patisserie''. Dat is nu veranderd, 't is nu een spel van wit en groen, niet leelijk, maar nog niet ernstig genoeg voor de deftigheid en de monumentaliteit van het bouwwerk. Binnen klaagden Henry Havard in 1875 en A. W. Weissman in 1900 over de dikke lagen witkalk die het stucwerk bedektendat is nu anders. Vaardige hand heeft de witsellagen verwijderd en het oude stucwerk opnieuw relief gegeven. Een monu mentale trap die naar boven voert en waarvan de eiken houten treden in 't krijt staan, doet niet vermoeden dat zich daarin de legende bevindt van een geheime trap, zelfs vermeld in de Voorloopige monumentenlijst, maar welke niemand nog heeft kunnen vinden. Links van de vestibule is de raadszaal, in frissche groene kleur geschilderd en. met een prachtig oud meubilair, geschilderde wanddoeken, echte behangsels, verbeeldende Salomo's recht en de zal ving van Saul, grauwtjes tusschen de vensters. De deftige Burgemeesterskamer heeft een schouw met schoorsteen stuk met allegorische voorstelling van Joas en Athalia; kom daar nu eens om in Edam. In de Schepenenkamer, boven is een schouw met een schoorsteenstuk van den vrede. Den kunstschilder W. Rave worden de twee behang sels in de Raadszaal en de vrede in de schepenenkamer toegeschreven. In het Raadhuis zijn nog een aantal schil derijen welke Henry Havard reeds in twee groepen ver deelde. Dat zijn twee goede stukken welke bij zijn bezoek in 1875 in deplorabelen toestand waren, maar nu keurig, dank zij een goede restauratie; het zijn de portretten, te paard, van Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik, één ervan gesigneerd Herman Doneker 1636. Dit zijn goede, vroeg-17e-eeuwsche schilderijen die in de Burgemeesters kamer een plaats gevonden hebben. De andere groep is 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 112