18e eeuwsche, met witte lijsten, witte kozijnen en frisch- groene ramen. Dat is daar landsgebruik, althans voor zoo ver de reiziger van de verffabriek daar geen „moderne" kleuren heeft „geplaatst". Tot eer van Edam dient gezegd dat het uithoudingsvermogen van de traditie hier sterk is geweest en dat zelfs de roodverver die vrijwel geheel Nederland aan zich wist te onderwerpen, daar weinig bijval vond. Maar de trots van Edam is het Damplein of kortweg de Dam. Eerst wegens het beroemde stadhuis en dan door de tegenovergelegen Beurs, die geen dienst meer doet, be houdens dan als staande receptie bij regen van hen die met den tijd geen raad weten en voor wat het achterschot betreft, voor aanplakplaats, voor publicatie zoowel van wat de overheid als wat het publiek mede te deelen heeft. De derde wand, althans een belangrijk deel daarvan, wordt ingenomen door het postkantoor, een voortbrengsel uit den tijd van stijlnamaak en daarvan geen aangenaam exemplaar. Wat aan de andere zijde van de Hoogstraat van het plein bewaard bleef, eenvoudige huizen, voegt zich heel wat beter in het rustige aanzien van de stad, mede wegens de geschoren linden welke daarvoor staan. Dit geeft tevens een gebruiksaanwijzing hoe leelijke be bouwing aan het oog onttrokken kan worden, om weer rust te scheppen. Het stadhuis is de opvolger van een ouder bouwwerk dat aan de Voorhaven stond. Het werd, blijkens een gedenk steen binnenshuis, gebouwd in 1737 door den Mr. Huys- timmerman Iacob Iongh. De architectonische opvatting van het uitwendige past daar wel op. In eenvoudige monu mentaliteit staat daar het bouwwerk, dat zijn schoonheid ontleent aan de rust der verdeeling, aan de orde in de gevelvlakken, als uitvloeisel van de eenvoudige gildevoor- schriften van verhoudingsleer, aan welke de geleerdheid van onzen tijd voorbijloopt. Een statige middenrisaliet in Lod. XV vormen met bijbehoorende deftige stoep en een met lood bekleede houten toren maken dit patri ciërshuis tot een stadhuis, een officieel bouwwerk, waar- 113 Edam 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 111