der hoogrenaissance, eerst losse vellen, later in boek vorm en met eenigen tekst erbij tot atlassen vereenigd. Er bestaan eenige Italiaansche kaarten van de Nederlanden uit het midden der 16e eeuw6), welke gemaakt moeten zijn naar hier te lande gemaakte geteekende cartons. Car- tographisch onderzoek heeft uitgewezen dat deze gemaakt moeten zijn door den beroemden kaartmaker Jacobus van Deventer. De oorspronkelijke stukken (de teekeningen) zijn echter niet bekend. Na de kaartbladen van de Nederlanden vervaardigde Ja- cob van Deventer een serie bladen van de provinciën. Zij zijn naar zijn teekeningen door andere, kunstvaardige hand in hout gesneden en als afdrukken op papier tot ons gekomen. Het zijn kaarten van Brabant, Holland, Gelder land, Friesland en Zeeland, aanwezig in buitenlandsche bibliotheken en in voortreffelijke reproductie hier te lande verschenen7). De kaart van Holland is een kunstvol stuk, naar de opvatting van den tijd versierd met. een orna- mentrand, een sierlijke windroos, het Wapen van Holland, een cartouche en mijlschaal- Uit het geheel blijkt dat de ontwerper en de snijder hoogst bekwaam waren, niet al leen in de cartographie, maar ook in de ornamentiek, de heraldiek en nog veel meer. De vraag rijst in welk jaar Jacob van Deventer de cartons voor de provinciekaarten geteekend heeft. Bekend is dat hij in 1536 een kaart van Brabant leverde en verder dat de Staten van Holland in 1537 opdracht gaven voor het maken van een kaart van dit gewest, welke kaart in dat jaar gereed kwam en in 1542 gedrukt werd. Aangenomen kan daardoor worden dat Jacob van Deventer in 1537 Noord Holland bereisde en in kaart bracht en dat hij Edam niet oversloeg, zooals we nader bij de stedenboeken zullen zien. Het is belangwekkend te vernemen dat de ge teekende kaart in 1541 gebruikt werd bij een bezoek aan de Landvoogdes en dat daarom de kosten van 50.— ver deeld werden over Amsterdam en de Waterlandsche ste den ieder 25.— zoodat de stad Edam daaraan wellicht haar kindsgedeelte zal hebben bijgedragen. 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 10