zien. Eerst de speeltoren in de fraaie contour boven de stad en de oude Voor Ye, dan daarvoor de stille gracht waarvan de kade ter Zuidzijde Keizersgracht en aan de zonzijde Spui heet. De lieve huisjes spiegelen zich in 't stille water. Aan 't Spui is de achttiende eeuwsche gevel eigendom van de Vereeniging Hendrick de Keyser te Amsterdam. Aan de Keizersgracht op den hoek van de straat die Groote Bult heet maar Spuistraat wordt ge noemd was tot voor enkele jaren een eenvoudig oud huis, een oudhedenwinkeltje met een kostelijk binnenhuis. Dat werd afgebroken om vervangen te worden door een huis, zoo leelijk dat 't verstand erbij blijft stilstaan hoe iemand zooiets afzichtelijks bedenken kon en er dan nog goed keuring tot bouwen voor verwerven kan. In den straatwand tegenover de Damsluis wordt de aan dacht getrokken door het laat-gothische huis waarin thans Edam's museum gehuisvest is. Weissman biedt in zijn boek een jeugdteekening hoe de gevel was vóór de restau ratie. In vergelijk tot andere „te vroege" restauratien is hier niet slecht gewerkt. In dit museum is een schilderij van 'n eeuw oud waarop te zien is hoe ,deze straatwand toen was. Er ging sedertdien veel teloor, nog voor enkele jaren toen het huis op den hoek van de Kerkstraat vernield werd om er een namaak grootestadswinkel van te maken. Het gezicht Oostwaarts, langs de Voorhaven vergoedt veel. De lichtvalling zegt reeds aanstonds welke kant de „don kere zij" is. Daar is, vooraan een niet onleelijk gebouw, een nieuw bankierskantoor dat goed bedoeld is en ook niet ernstig uit den toon valt. Daarnaast is een fraai en hoog huis, een bouwwerk dat W. O. J. Nieuwenkamp wist te behouden en dat nu juist gerestaureerd en voor het na geslacht behouden is. Zonder dezen eigenaar zou in de afgeloope-ni jaren dit huis ongetwijfeld afgebroken en de kostelijke onderdeelen van het inwendige uit Edam ver dwenen zijn. Daarnaast staat een 18e eeuwsch bouwwerk, de Evangelisch Luthersche kerk, dat nog afzonderlijk ge noemd zal worden. Ter linkerzijde rijen zich de huizen aaneen, hoogroode 17e eeuwsche gevels en donkerbruine 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 109