kerk overgebracht naar die van de O.L.V. kerk en zijn daardoor den brand van 1602 misgeloopen. Van de 17 klokken zijn er 16, in 1561 gegoten door den gieter Peeter van den Gheyn te Mechelen; één klok van 1620 is van Henricus Muers. De groote middenklok, van anderhalve meter wijdte is zonder randschrift. De geledingen van den toren zijn, naar Noordhollandschen trant, van baksteen met natuursteenen sieraden van lijs ten, banden en hoekblokjes en met spitsboogvormige nis sen dit is architectuur uit de 15e eeuw. Daarboven is het achtkant met slanke steunbeeren, geheel van natuursteen. De peervormige spits die eenige keeren brand heeft ge had is van hout bekleed met lood, 17e eeuwsch werk. Op de peer ziet men de wapens van zes Noordhollandsche steden, hetgeen wijst op een geschenk. De balustrade wel ke van hout en minder fraai was, is niet lang geleden ge restaureerd en werd toen van natuursteen gemaakt. Ook in den toren is iets te zien van goede ambachtelijke kunst, een eikenhouten spiltrap in een houten traptoren, gedateerd 1568 en een zeer oud uurwerk van 1561 met sierlijk smeedwerk. Van den omgang, de trans van den toren, waar men veilig staat achter de steenen balustrade, is een prachtig gezicht op de stad met de wijde verten van Waterland, meer water dan land. Gaan we thans zien op het belangrijkste plein, de Dam. Daar is eerst de Damsluis, de breede overwelving met de sluisdeuren eronder, een echte damsluis zooals Amster dam er een gehad moet hebben. Deze zal in den loop der jaren eenige malen vernieuwd zijn, blijkens het jaarcijfer 1798 aan de Westzijde en 1795 aan de Oostzijde, maar wat tot ons gekomen is bleef van imposante schoonheid. Opzij is een wapensteen, betrekking hebbende op het Hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen. Op de dam sluis is een merkwaardig gesmeed ijzeren hek in laat gothische vormen, waarin het jaarcijfer 1569, dat echter door herhaalde verplaatsing niet meer geheel intact is, doch een fraai voorbeeld ^yan goed oud smeedwerk. Van de Damsluis, het zitje tegen 't aloude hek, is veel te 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 107