kruisgewelf, de Westtoegang, het eeuwig weerkeerend ochtendlicht tegemoet. Van de Kleine kerk is niet meer over dan de toren. Dat is gekomen omdat het Lodewijk Napoleon behaagd heeft te Edam evenals elders na het godsdienstlooze tijdperk van de Fransche revolutie de kerken te schenken of terug te geven aan de kerkelijke gemeente welke daar het meest voor in aanmerking kwam, doch de torens te houden voor profane doeleinden zooals tijdsaanwijzing, kadastrale me ting, veldtelegraaf. Daardoor was en is nog de Speeltoren van de Gemeente. Was dat niet zoo geweest, dan zou deze toren in 1883 ongetwijfeld mede afgebroken zijn, want noodig had men dezen toren feitelijk niet en het zou de kosten van onderhoud en van carillonbespeling bespaard hebben. Het ondergedeelte is een mishandeling van niet erg lang geleden blijkens de machinale baksteen niet misgeloopen. Dat ziet men echter alleen wanneer men er vlak voor staat. In het stadsgezicht is de toren echter gaaf, in laat gothische vormen met een spits met peer zoo als de Amsterdamsche torens uit de 16e en 17e eeuw. Het carillon, dat de klokkenroof tijdens de Duitsche over- heersching van 1940—1945 is misgeloopen vervult gansch de stad om 't kwartier met blij geluid en op 't heele uur met groot gejubel. Het gezicht van het bruggetje over het Spui op de achterzijde der huizen met den toren op den achtergrond is van onvergankelijke schoonheid. Ook te Amsterdam kan men nog iets bezichtigen van Edam's O.L.V. kerk. De forsche, gothische, eikenhouten buiten deur met gehengen en toebehooren is in 't Rijksmuseum terecht gekomen en staat in den toegang tot de groote be nedenzaal; in den tuin van dit museum staat een samen stelling van zuilen met een geprofileerde gothische boog opgesteld, van Edam's Kleine Kerk. Om den Speeltoren te begrijpen dient daarvan nog iets medegedeeld te worden, 't Is de toren van de O.L.V. kerk welke een carillon verkreeg en zich daardoor den nieuwen naam verwierf. De carillonklokken werden (om niet be kende reden) in 1569 van den toren van de Sint Nicolaas 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 105