vrede van het kerkhof, met de vensterlooze lichtopenin gen, met opzij onder den dakschoot de steigergaten, waar door de uilen in de kap huisvesting vinden. Van den toren is nog wel iets mede te deelen. Vóór de restauratie werd de onderzijde, eenige meters hoog, ont sierd door een schuine bemetseling, iets dergelijks als nu nog de speeltoren te aanschouwen geeft. Met eene onder- grondsche constructie werd dit weggewerkt zoodat de toren nu weder ordelijk uit het straatvlak oprijst, dat ter plaatse nog van Gooische keien is, in figuur gelegd, niet passend bij damesschoentjes maar wel bij deze omgeving. Buiten den grooten brand van 1602 heeft de toren nog twee keer brand gehad, de laatste maal in 1699, waarop het jaartal van ijzeren ankers 1701 betrekking zal hebben wegens de herstelling, waarbij toen de torenspits ontstond zooals deze nu is. De eenige klok van den toren, eveneens van 1701, een groote klok van bijna anderhalve meter wijdte, vertelt in 't randschrift van den brand en noemt de naam van den gieter Gerhard Schimmel te Deventer. Diepe nissen met spitsbogen geven boven in den toren donkere en fraai gevormde schaduwplekken. De vloertjes van deze nissen bestaan ten deele uit platen van rooden zandsteen met zoodanige versiering, dat het deksels ge weest moeten zijn van middeleeuwsche sarcophagen. De nissen zijn aan de binnenzijde gesloten met dunne muur tjes met glas-in-lood paneeltjes, zoodat deze vloertjes zichtbaar zijn, voor zoover ze niet door de sperwers en torenvalken bewoond worden, die zoo gaarne bij de dui ven gaan wonen. Deze vogelen des velds kan men daar bespieden maar niet bereiken. Het metselwerk van den toren werd met zoodanige zorg hersteld dat de proef slaagde om de muurpeper in de voe gen in 't leven te houden. Dat kan, wanneer de portland- cement er maar niet bij te pas komt. De muurpeper en de muurleeuwebek verhoogen de schoonheid der oude muur vlakken. Aan de Westzijde, in den voet van den toren herkreeg de toegang de aloude vormen met daarachter het sierlijke 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 103