vertrek dat nu voor vergaderingen gebruikt wordt. Een fraaie bolpoottafel en ander goed meubilair maken dit vertrek tot een prachtig interieur. Aan den wand ter af sluiting van een nis is een eiken deur met tallooze spijker koppen, de vernagelde deur van de weezenkastjes. Rechts is een vertrek met withouten schuine tafels, waar oud tijds de boeken aan de ketting lagen om ze daar te kun nen lezen. In deze ruimten en de zolder erboven werden bij de restauratie tallooze onderdeden aangetroffen, ko peren lezenaars, uiteengenomen koperen kronen, rouwkas- sen, psalm- en gezangenboeken en nog veel meer. Al deze voorwerpen werden hersteld en weder in de kerk aange bracht. Een schilderij, beneden in de kerkeraadskamer, niet schoon maar van 'n eeuw oud, gaf daartoe leiding. In een kast werd een hoeveelheid boeken aangetroffen, welke blijkbaar uit den brand gered waren, want er wa ren zeer oude boeken bij. Deze boekerij ging naar de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, waarvoor in ruil een catalogus 41kwam en een aantal minder belang rijke exemplaren dat nu de kast vult. Wandelen we nu nog eens om het kerkgebouw. De aan bouw aan de Zuidzijde, de Latijnsche school met het traptorentje, is een charmant bouwwerk. De gevel daar van is twee keer gerestaureerd, eerst omtrent 1890, in namaak-gothiek, waarvan de onderdeden door toepassing van verkeerde mortel en van ijzer uit elkaar lagen en nog eens bij de algeheele restauratie naar de vormen en de samenstelling van na den brand van 1602, omdat van daarvoor niets bekend was. Een jeugdteekening van A. W. Weissman en oude foto's gaven hierbij leiding. Ten af scheid voelen we aan de zonderlinge groeven in de blok ken natuursteen van de Latijnsche school; 't zijn herinne ringen aan 't griffelslijpen van de jeugd uit langvervlogen tijden, sprekende steenen. Verder hebben de kerk en de toren rondom niet dan een sober aanzien met weinig aandacht vragende onderdeden, behalve het Noorderportaal, dat daar in vredige schoon heid ligt, verstoken van zon en schaduw, sluimerend in de 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 101