randversiering van gekleurde en ongekleurde tafereel tjes en bloemen, een Nieuwjaarsbrief, d.i. een berijm den Nieuwjaarswensch voor ouders en verwanten. Op een mooien Nieuwjaarsbrief van 1752, welke zich in de rijke verzameling van het West-Friesch Museum te Hoorn bevindt, stellen deze tafereeltjes de Verkondi ging, de Aanbidding der Herders en der Koningen en de Vlucht naar Egypte voor (afb. 2). De meester schreef den brief op het bord voor, hij nam de hoofd letters voor zijn rekening en zette, als de ruimte het toeliet, er nog sierlijke krullen onder. Op Nieuw jaarsdag zag men de kinderen fier met hun opgerol- den Nieuwjaarsbrief over de straat stappen, de stads- werklieden, keurig aangekleed, hun prenten aan de huizen rondbrengen (afb. 3). Ook schreef men in de 18e en 19e eeuw Paasch-, Pinkster- en Kerstbrieven. Deze pennekunst werd ook wel door drukwerk ver vangen. Bovendien placht de geheele burgerij tegen den overgang van Oud en Nieuw een optocht te vormen en met den nachtwacht voorop het Nieuwjaarslied te zingen. Dit gebruik handhaafde zich tot heden te Ootmarsum, waar de heilwensch wordt aangeheven Komt burgers, komt nu allen terstond, Het Nieuwjaar is ingetreden. Ik wensch U op deez' vasten grond Veel heil, geluk en zegen, enz. Wèl verbrandde in 1914 de oude ratel mèt het nacht wachthuisje, doch een minnaar der folklore uit een naburige plaats zorgde voor een nieuwe, en toen de nachtwacht te Ootmarsum in 1921 werd afgeschaft, is besloten hem toch op Oudejaarsavond zijn zingen den ommegang door de stad te laten houden. Ook te Grouw verzamelt zich nog de geheele bur gerij tegen middernacht op het plein, waar vuurwerk 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 9