in hun camavalscostuums in alle huizen hun opwach ting. Op Terschelling is het rondgaan van de „Sun- derums" altijd tot het Oosteind van het eiland be perkt gebleven. Van de dorpjes Hee en Oosterend af komen de als Sunderums verkleede mannen, soms ook wel eens een vrouw, naar Midsland. Ze hebben zich kostuums gemaakt van alles wat het eiland aan bruikbare naturaliën oplevertheide en duinhelm, stroo, schelpen en kippeveeren. Onderweg leggen zij bij familie en kennissen bezoeken af, waarbij zij hun stem zoo verdraaien, dat men hen niet herkent. Op Schiermonnikoog draven op de avonden vlak vóór December jong en oud van beide geslachten, ge maskerd en wonderlijk toegetakeld, met wild rumoer deur in, deur uit, en laten zich zwijgend in het lamp licht bekijken. Het feest heet hier „Klozem", een verbastering van Klaas-oom. Het best is deze luidruchtige Sint Nicolaasviering bewaard gebleven op Ameland, in de dorpen Hollum en Nes, al gaat zij ook daar meer moderne carnavals vormen aannemen. Op 4 Dec. treden de jongens van twaalf tot achttien jaar als „de kleine Sinterklazen" op, op 5 Dec. de mannen boven de achttien als de groote. Beide avonden worden precies eender gevierd. Voor de geboren Amelanders zijn dit de heerlijkste avonden van het heele jaar. Reeds weken te voren oefenen allen zich in het toeteren op eeuwenoude buffelhorens en maken zij in alle geheimzinnigheid hun sinterklaaspak gereed. Op den avond van 5 December sluipen tegen de schemering de mannen uit de huizen, gehuld in beddelakens en gewapend met buffelhorens en knup pels. Dit zijn „de baanvegers", die onder vervaarlijk hoorngeloei meisjes en vrouwen en de jongens onder de achttien jaar het huis injagen. Zijn de straten leeg, 97 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 95