kleine troepjes van kinderen loopen, die hun Rampion aan familie en kennissen gaan toonen. Soms wordt te Venlo op den avond van 10 Novem ber Sinter Merte, gezeten in een open rijtuig en ge volgd door duizenden kinderen, plechtig ingehaald. Eén enkele maal heeft op het Mgr. Nolensplein een groot vuur gebrand, doch dit ging uit van de Ven- losche verkenners. Te Venlo is Sint Maarten tevens een groot huiselijk feest. Komen de kinderen van hun rondgang met lam pions door de stad thuis, dan wordt de tafel terzijde gezet, een brandende kaars op den grond geplaatst en allen, kinderen, ouders en dienstpersoneel, dansen hand aan hand daarom heen en zingen onafgebroken Sintermertes veugelke Haet ein roëd keugelke, Haet eind blauw stertje, Hoepsa Sintermerte. Onder het zingen wordt er eensklaps van achter de deur gestrooid, ofwel Sint Maarten zelf treedt binnen, al of niet gevolgd door Zwarten Piet, die een zak torst. De kinderen moeten voor den Heilige dan sen of hun gebed opzeggen, daarna begint Zwarte Piet te strooien en men grabbelt naar de appels, kas tanjes en noten. Geschenken worden niet gegeven, dit gebeurt alleen met Sint Nicolaas. Is Sint Maarten weer vertrokken, dan komt het feestgerecht ter tafel, de „k'meelkes", kleine, vet ge smeerde en rijkelijk met basterdsuiker en kaneel be strooide krentebroodjes, die in het wafelijzer worden gebakken. Zulk een heerlijk feest is Sint Maarten voor de inwoners van Venlo, dat wie van hen in later jaren elders woont, op dien dag altijd met heimwee daaraan terugdenkt. Het Sint-Maartensvogeltje, waarvan het liedje 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 83