Sintermertens körfke. Hout, hout, turf en hout, 's Winters is het koud. De bijeengebrachte voorraad wordt bewaakt: men tracht dien elkander afhandig te maken. Bij het opbouwen van den troshoop zet men boo- nenstaken tegen elkaar en vult de ruimte daartusschen aan met het brandbare materiaal. De fantastische aanblik van het ontstoken vuur wordt nog verhoogd doordat groote brandende wagenwielen daar bij tien tallen omheen schijnen te cirkelen. Ze zijn afkomstig van gloeiende kooltjes, die met wat turf, hars en echte wierook in een bus zijn besloten, welke vol gaatjes is geprikt en in snelle beweging aan een ijzeren hengsel wordt rondgeslingerd. Dit is de wierookspot, waarvoor gewoonlijk een stroop- of beschuitbus wordt gebruikt, maar die soms ook van koper is; in Vlaanderen kre gen vroeger de kinderen der gegoeden behalve kope ren wel zilveren wierookspotten. Reeds weken vóór Sint Maarten oefenen de Limburgsche jongens zich na schooltijd in dit slingerspel en trekken daarvoor in groepjes naar buiten. Tegen den donkeren avond hemel kan men dan de wentelende vuurcirkels zich zien af teekenen, terwijl de lucht dik en zwaar is van turfwalm. Dit „wierooken" zal wel teruggaan op een oud zuiveringsgebruik van de velden. Nergens in Limburg openbaart zich de liefde voor Sint Maarten zoo krachtig als te Venlo, wanneer dit het feest van zijn beschermheilige viert. Hier loopt de jeugd al acht tot veertien dagen te voren langs de straten zijn liedje te zingen. De bewoners gooien dan iets uit het raamSint Maarten geeft dat. Hier wordt op den feestdag zelf gewoonlijk nog een optocht met lampions gehouden, al ziet men in alle straten ook 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 82