Friesland, de oude zede bleef bewaard op onze voor naamste hoogtijdagen, Kerstmis, Paschen en Pinkste ren, drie dagen feest te vieren. De Walchersche dorps kermissen worden steeds vergezeld van een ringrijderij, Zeeuwsch volksvermaak bij uitnemendheid. In Koude- kerke, Oost-Souburg, Nieuw- en Sint-Joosland, Oost- kapelle trekken dan de ruiters en hun ongezadelde paarden, de manen en de staart versierd met bonte papieren rozen, honderden kijkers uit de stad. Het slot van den wedstrijd is het rijden om den pollepel, waarbij de gelukkige winnaar verplicht is alle ring lijders te tracteeren op een „rondje pollepel", en dezen om beurten uit den pollepel brandewijn drin ken. Mogelijk gaat dit gebruik terug op een vroegere inzameling van eetwaren, in gemeenschappelijken maaltijd genuttigd. Ook bij de Vlaamsche Sint- Maartensommegangen werden de giften met een pollepel opgehaald (blz. 86). Een ander oud Zeeuwsch volksvermaak op Pink sterdrie is het gaai schieten door de schuttersgilden, bijna overal met den handboog. Waar het gilde nog bloeit, houdt men wekelijks schietoefening, doch een maal in het jaar wordt het gildefeest gevierd met koningschieten. Dan wordt een uit taai hout gesneden vogel, versierd met veelkleurige bonte pluim, de pape gaai, bovenop een hoogen paal, de schietstang, aan een stuk ijzer stevig bevestigd. Wie den vogel afschiet, is koning voor één jaar en wordt bekleed met het zilver: de halsketen met platen (schilden) en zil veren vogel (afb. 41). De koning is verplicht het zilver te verbeteren, d.w.z. een zilveren schild te schenken aan de gildeketting. Wie drie jaar achter een koning schiet, is keizer en ontvangt het zilver in vollen eigendom, doch zijn gilde mag dit voor een vastgesteld bedrag lossen. Nergens wordt mooier met „den edelen handboog" 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 69