de meisjes„Wilt geer de péngsterbloom zeen Op het bevestigende antwoord schoven zij den sluier dan even ter zijde en kregen daarvoor een gift. Ook te Friezenveen was de Pinksterbloem bedekt, daar door een schort, die werd weggenomen als men haar wilde bekijken. Deze traditie wordt nog in eere gehouden in het Brabantsche dorpje Cromvoirt, waar een kleine Pink sterblom, in het wit, een krans van pinksterbloemen op het hoofd, gevolgd door alle dorpsmeisjes, ook met bloemen of groen versierd, door de straten trekt. Bij elk huis wordt een kring gevormd en om de Pinkster bruid gedanst onder het zingen van het Pinksterliedje. Het meisje dat daarbij in een korf de giften inzamelt voor het later te vieren feest, 'heet de Judas. Na afloop van dit feest kiest de Pinksterblom haar opvolgster voor het naaste jaar. Overigens is de Pinksterbruid in Nederland blijk baar uitgestorven, doch er zijn teekenen van herleving. In 1941 heeft men te Beek (L.) een Pinksteroptocht georganiseerd. Te Hengelo (O.) trok in den jongsten tijd een fleurige Pinksterstoet de straten langs, niet de traditioneele van boerenkinderen, maar van stads meisjes (afb. 38). Dit was een gezonde herleving zonder inmenging van volwassenen en uitloving van prijzen. Alleen werd door de ouders het initiatief ge nomen, waarop de kinderen vol geestdrift ingingen. Ook zoo goed als verdwenen zijn de Pinkster- kronen, die hingen over de straat en den weg, de mooie, met bloemen, bont papier en uitgeblazen eieren versierde kransen, waar de Pinksterbruid onder zat in een nis van sparretakken of op een versierden stoel, met een bloemkorf op haar schoot. Wat was het een fleurig gezicht de kinderen zingend om de bruid te zien dansen, telkens als iemand onder de kroon doorging en daarvoor zijn tolgeld betaalde. Alleen in 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 64