vestigd op een dwarslat, waarvan de bonte sitspapieren waaiertjes, de papieren netjes met noten, de trosjes rozijnen vroolijk af bengelden (afb. 23). Hoe spreekt het aangeboren kleurgevoel van ons Nederlandsche volk uit de aardige palmpaasch van Gees met haar tooi van witte, roode en gele papieren roosjes, de ranke, zilverige palmpaasch van Vries, uit het, helaas verdwenen, blanke palmpaaschje van Grouw, dat in zijn symmetrische versiering op een Romeinsch veld- teeken geleek (afb. 24). Het lijkt wel, hoe Noorde lijker men in ons land komt, hoe mooier de palm- paschen worden. En welk een rijke verscheidenheid van vormen Naast het eenvoudige palmpaaschje, het kleine brood vogeltje met een paar palmtakjes geprikt in kop en staart, dat in ons heele palmpaascbgebied op een stokje wordt rondgedragen (afb. 25), maar soms tot een reuzenvogel is uitgegroeid, zou men van twee hoofdtypen kunnen spreken i°. de Friesche palmpaasch met langen, spits toe loopenden stok, waaraan van boven af allerlei lekkers wordt gestoken: sinaasappels (de zwaarste onderaan), dikke vijgen, stukjes peperkoek, krentebroodjes, uitge blazen eieren; bovenop komt de vogel. Dit type treft men aan in Friesland en het vroegere Friesche gebied N.- en Z.-Holland en Utrecht. De Alkmaarsche palm paasch draagt zelfs twee van elkander afgewende zwanen (afb. 26). 2°. de Saksische palmpaasch met grooten brood- krans, meestal in vlechtvorm. Hierbij onderscheidt men de palmpaschen met horizontaal en met verticaal gedragen krans. De eerste rust op twee horizontaal gekruiste latten, die bovenop een langen stok zijn be vestigd en aan de uiteinden voorzien zijn van verti cale pinnenop deze vier pinnen drukt men den krans (afb. 27). De verticaal gedragen broodkrans 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 43