gebakken. Wie de daarin verborgen boon treft, moet tracteeren. Het beste dat ons van de oude Driekoningen viering is overgebleven, zijn de mooie prenten met hout- en kopergravures. Tot in het begin van deze eeuw werden ze te Amsterdam langs de straten ver kocht met den roep „Koningsbrieven en kroon", en werd het koningsspel nog in de volksbuurten binnen de stad en over het IJ gespeeld. Weinige van deze prenten zijn bewaard gebleven, na het feest from melde men ze ineen en wierp ze weg. Wat wij nog over hebben, is afkomstig van oude drukkerijen en dit bezit is in ons land veel geringer dan in de Zuide lijke Nederlanden en toch ook daar betrekkelijk niet groot, als men bedenkt dat in een stad als Rijssel jaarlijks 50.000 koningsbrieven werden gedrukt. Te Gent berust de hier afgebeelde koningskroon (afb. 14), een heel mooie houtsnede uit de 17e eeuw. De onder ste strook was voor den koning, de bovenste, met kleiner medaillons van Maria met het Kind, de Drie Koningen en Jozef, diende voor de koningin. Beide kronen zijn gescheiden door een voorstelling van de koningen, die komen aanrijden op een paard, olifant en dromedaris, terwijl Maria rijdt op een ezel, Jozef op een os, de beide dieren die bij de H. Geboorte in den stal aanwezig waren. De oudstbekende koningsbrief werd in 1577 te Brugge gedrukt. Oudere zijn ook nauwelijks te ver wachten de trekbrief kon niet populair worden, voordat de leeskunst wat meer algemeen werd be oefend. Deze Brugsche prent is niet volledigde tekst ontbreekt en de prentjes zijn maar negen in aantal. Maar hoe kostelijk is fieder hofbeambte daar op afgebeeld, hoeveel uitdrukking vertoonen die ge zichten ter grootte van een cm Ook het Rijksprentenkabinet te Amsterdam bezit 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 32