te omringen, waardoor een soort van boerenwapen ontstond. Het koekenijzer toont het ons (afb. 6). Echter zijn het niet uitsluitend boerenwapens, die men in deze wondere, door den smid geschapen, ver beeldingswereld aantreft, ook de oude eerwaardige familiewapens hebben daarin hun vaste plaats. Zelfs vorstelijke wapens treft men op deze ijzers aan. Het Prinsenhof te Delft bezit een Nieuwjaarsijzer van den beroemden keizerlijken veldheer Maximiliaan van Buren. Waarschijnlijk is dit door zijn dochter Anna mee ten huwelijk gebracht en heeft het in de woning van Prins Willem I dienst gedaan. In den Nieuw- jaarstijd zal het prinselijk gezin hebben genoten van de knappende koeken, die aan de eene zijde een aardige afbeelding van de Aanbidding der Koningen, ter andere een sierlijk ornament vertoonden. Dit ijzer uit de eerste helft van de 16e eeuw is, zoover bekend, het oudste Nieuwjaarsijzer, dat in Nederland wordt aangetroffen (afb. 7). In het buitenland treft men nog ijzers aan uit het begin van de 15e eeuw, den tijd toen het Nieuwjaarsijzer uit het hostie-ijzer is ontstaan. Sinds de 10e eeuw bediende de Roomsch-Katho- lieke kerk zich voor de hostiebereiding van knijp- ijzers met ronde en langwerpige bladen, van het zelfde voorkomen als onze Nieuwjaarsijzers (afb. 8). De groote hosties bakte men tusschen de ronde bladen, elk met een verschillende voorstelling gegra veerd, zoodat beide zijden van de hostie steeds een verschillende afbeelding vertoonden. De kleine hosties werden bij enkele tegelijk tusschen de rechthoekige bladen bereid. Het eene blad vertoonde dan vier, vijf of zes medaillons met verschillende voorstellingen (afb. 9), het andere bleef onbewerkt of kreeg een eenvoudig ruitjespatroon. Ook het jaartal van ont staan, de initialen van den graveur en het wapen van »9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 17