Hier leeft het volksgebruik dus nog, al begint de moderne techniek van het electrische ijzer reeds in deze streek door te dringen. Geen wonder, daar thans ook in de boerderij de spreuk geldtTijd is geld. Hoeveel koeken zijn er niet noodig! Alle kinderen, knechts en meiden, ook de pastoor, ontvangen er een honderdtal. Daarvoor is een voorraad van 1200 a 1500 koeken nauwelijks voldoende, en dat beteekent een zwaren werkdag, van 's ochtends zes uur af. Zoo veel tijd hebben de boerenvrouwen die van elders afkomstig zijn, waar men dit gebruik niet kent, er niet Voor over: daarom nemen zij het electrische ijzer en zijn in een paar uur klaar. Wel is dit moderne ijzer een waarborg dat men het oude gebruik niet opgeeft, doch het mist het ken merkende der Nieuwjaarsijzersde aardige, steeds op beide bladen verschillende, afbeeldingen en in schriften. Wat ons in de eerste plaats bij de Nieuwjaarsijzers treft, is dat zij oude familiestukken zijn, waardig ge keurd de kenmerken van hun bezitters te dragen diens eigennaam of de beginletters van hem en zijn echtgenoote, benevens een jaartal, door den smid in vaak onbeholpen spiegelschrift gegraveerd. Meer malen kunnen wij, als in een ouden bijbel, de voor namen of voorletters van opeenvolgende geslachten op deze ijzers vermeld vinden. Veel ijzers vertellen ons daarbij, door de afbeelding van een hart of van twee verbonden harten, dat zij eenmaal een huwe lijksgeschenk waren (afb. 5). Bovendien brengen de Nieuwjaarsijzers ons nog dikwijls op de hoogte van den maatschappelijken stand van den eersten eigenaar door de afbeelding van den burcht, den molen, het schip, den ploeg en de bijenkorven. Veelal vertoonen zij ook een huis merk, het vaste teeken, dat zoowel de familie als het 2 17

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 15