zegt„Kerstmis bakt alle man, Paschen wie kan en Pinksteren wie mèl hef." De offermaaltijden van onze heidensche voorvaderen zijn geworden tot „dikkevrets- avond" met Kerstmis en „volbuuksavond" met Oude jaar, zie blz. 9. Op beide avonden hield men, voor al in Friesland en Groningen, verlotingen van wild en gevogelte. Sinds de loterijwet van 1905 deze ver bood, wordt om deze prijzen gesjoeld. Zoo plechtig als de Friesche en Saksische boeren op 25 December Kerstdag vierden, zoo vroolijk vier den zij den 2Östen Sint Steffensdag, gewijd aan Sint Step'hanus, den eersten christenmartelaar. Het over oude gebruik in den midwintertijd over de akkers te rijden, om hun vruchtbaarheid in het nieuwe oogst jaar te bevorderen, zal den Heilige, wiens feestdag in dezen tijd viel, tot patroon van de paarden hebben gemaakt. Sint Steffen beschermt paarden en koeien tegen ziektehooi en haver worden op Sint Stephanus- dag gewijd. Het Sint-Steffenrijden heeft nu nog alleen in Drenthe plaats en is daar algemeen gebruikelijk. Men rijdt echter niet meer over de akkers, maar de boeren zoons uit verschillende gehuchten komen in een cen trum samen en rijden gezamenlijk de omliggende ge huchten af, waar zij meestal even in de herberg ver toeven. Daarna keeren zij weer naar hun uitgangs punt terug en blijven er in de herberg nog een poosje praten, soms onder harmonicaspel. In Overijssel en den Gelderschen Achterhoek is dit gebruik uitgestor ven, al is te Laren (G.) een nieuwe ruitervereeniging georganiseerd, die zich „de Sint Steffenrijders" noe men en op 26 December wel uitrijden. In Drenthe trekken arme kinderen rond met een bosje hooi om de koeien te steffenen. Ze geven daar van aan elke koe wat en zingen daarbij 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 106