af, Wilhelmina met goudsbloem als vrijster. Welk een groote plaats de speculaas in hartvorm besloeg, toont een plaatje van een koekwinkel uit de 18e eeuw (afb. 59). Geen wonder, want het geschenk van zulk een hart van een jongen man aan een meisje stond gelijk met een huwelijksaanzoekaan de Zaan worden deze harten nog veel gebakken (afb. 60). Zaansch is ook het aardige vruchtenmandje (afb. 61), dat men in de Zaanstreek ook aantreft als versiering van het boven licht der voordeur. Honderd jaar geleden was de speculaas nog in haar glorietijd, behoorde het koekvergulden tot de traditioneele wintergenoegens van de Truitjes en Toosjes der burgerkringen, zooals Hildebrand geestig in zijn Camera Obscura verhaalt. Welk een rilling ging hem door de leden, toen er een groote, ma jestueuze dagbroer voor zijne eigene onbijgestane ver antwoording werd gelegd (afb. 62). Doch voor een halve eeuw bracht de invoering van Engelsche biscuits de bakkers op het denkbeeld het speculaasdeeg met metalen walsen in te drukken en af te snijden. Dit trof samen met den veranderden smaak van het publiek, dat boven de gekruide, vrij harde speculaas het broze botergebak verkoos. Doch dit verliest zijn vorm bij het bakken, de mooie oude prenten hadden nu geen reden van bestaan meer. De meeste zijn toen in den bakkersoven verstookt, een aantal in onze musea en oudheidkamers onder gebracht. Geheel uit het gebruik verdwenen zijn de oude sinterklaasprenten echter nog niet. Er is bijna geen ouderwetsche koekbakkerszaak in ons land of zij heeft op den zolder nog wel een paar kisten met prenten staan. Als de groote feestdag nadert, wordt de heele voorraad naar beneden gehaald om nogmaals dienst 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 101