nieuwe verschijnselen die de aandacht vroegen, werden op de prenten vastgelegdde omnibus, de eerste stoomboot, de luchtballon (afb. 54) en de fiets. Onze groote mannen, Rembrandt volgens zijn standbeeld, Vondel in lange jas en jabot van de 18e eeuw (afb. 55), Laurens Goster bij de viering van zijn eeuwfeest, zijn daar afgebeeld; het volk kent alleen de allergrootsten. Ook heel onze bijbelsche geschiedenis is er te vindenAdam en Eva onder den appelboom, Koning David spelende op de harp, de Jacobsladder (afb. 56), de H. Geboorte, Aanbidding der Koningen en de Kruisiging tusschen de twee moordenaren. Dezelfde prent beeldt bovendien een deftig bruidspaar af, dat een kolossalen trouwring vasthoudt (afb. 57). Al onze handwerkslieden en ambachtslui zijn op de prenten vertegenwoordigdde vruchtenplukker met ladder, mandje en zak, de nachtwacht met zijn ratel, de slager naast het varken op de leer. De huis vrouw zit aan het spinnewiel, de boerin staat te kar nen, het melkmeisje met haar juk komt vroolijk aan- loopen. Heel ons volk, zooals het reilt en zeilt, is daar te zien. Ze rijden in bak- en arresleden, op een boerenkar, in sjeezen en speelwagens of kijken deftig uit het portier van een galakoets (afb. 58). Schepen molens, huizen en kerken treffen we op de planken aan naast voorwerpen uit het dagelijksch levende ouderwetsche teenen wieg met het mooi gewerkte spreitje, den vuurmand, den rijkgebeeldhouwden kin derstoel, het A.B.G.-bord. De pronkstukken van eiken bakker waren de vrijers en vrijsters, wier uiterlijk met den tijd wisselde. Nog worden deze gebakken met de ridderlijke emblemen: de edelman met den hond, de edelvrouw met de valk. De patriottentijd beeldde Prins Willem V met oranjesjerp en keeshond als vrijer 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 100