lingsgang worden beschouwd, n.1. de overgang van streekplan naar nationaal plan. Hoe hebben de gewijzigde inzichten op stedebouw kundig gebied zich nu in concreto geëffectueerd in de nieuwere uitbreidingsplannen. Daartoe zullen in het onderstaande twee voorbeelden van plannen in onderdeden worden aangehaald; één dateerend uit het begin dezer eeuw en één uit de laatste periode vóór den oorlog. Het eerste plan (zie afb. 28) heeft betrekking op een gedeelte van het Bezuidenhoutkwartier te 's-Graven- hage en was aangezien deze wijk op 3 Maart 1945 grootendeels door oorlogsgeweld is verwoest typeerend voor de stedebouwkundige opvattingen, zooals deze mede door onzen grootsten architect- stedebouwer uit die dagen, n.1. Dr H. P. Berlage werden gehuldigd. Zéér opvallend is hierbij het groote aantal diagonaalstraten, welke de wijk door snijden en aan een groot aantal driehoekige bouw blokken en pleintjes het aanzien geven. Deze betrek kelijk willekeurig aandoende geometrische verkave ling komt aan de overzichtelijkheid van het plan niet ten goede, te meer waar de diagonalen niet zijn gericht op openbare gebouwen e.d., welke als stede- bouwkundige accenten werken en den blik tot zich trekken. Voorts blijkt van een bepaalde gerichtheid der bouwblokken met het oog op de oriënteering nog nauwlijks sprake te zijn, terwijl ook van een bewuste beperking van het aantal kruispunten met verkeers wegen nog geen sprake is. De groenvoorziening van de wijk beperkt zich behoudens een enkele laan beplanting tot enkele kleine sierplantsoenen, aangbracht op zgn. „verlegenheidsdriehoeken" In de N.O. beëindiging van de wijk, welke het laatst tot stand kwam en eerst in de periode 1930-1940 na gedeeltelijke herziening werd volgebouwd, doet als nieuw stedebouwkundig element het scho- 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 99