zamer werden de gevallen, waarbij de arbeider zijn werkstuk geheel zelfstandig voltooide: steeds veel- vuldiger daarentegen het werken aan den loopenden band, waarbij slechts één of hoogstens enkele mani pulaties aan het onpersoonlijke werkstuk worden verricht. Tengevolge van dezen eentonigen en geestdoodenden arbeid, welke aanvankelijk daarenboven nog onder ongunstige physieke omstandigheden (n.1. lange ar beidstijden in ongezonde fabrieksruimten) werd ver richt, stompte de geest steeds meer af. De psyche van den grootestadsbewoner in het algemeen en van den fabrieksarbeider in het bijzonder verwijderde zich steeds verder van die der onder veel natuur lijker omstandigheden levende plattelandsbevolking. Het meerendeel der stedelingen vervreemdde dien tengevolge zéér tot eigen nadeel totaal van de natuur, dreigde ongevoelig te worden voor haar lessen en schoonheden en leefde het jaarlijksch wederkeerende rhytme van de jaargetijden nauwe lijks meer mede. Dit geestelijk sterilisatieproces miste ook zijn biologische uitwerking op den duur niet; het geboortecijfer daalde in de groote steden het sterkst. De reactie hierop kon niet uitblijven: een steeds grooter wordende behoefte aan ontspanning, zoo mogelijk in de vrije natuur deed zich onder de ste delingen gevoelen. De recreatie, zoowel naar lichaam als naar geest ontwikkelde zich tot een noodzakelijkt vorm van compensatie voor de gekunstelde, on harmonische stedelijke levenswijze, De snelle op komst van de sport moet geheel in dit licht worden bezien en vindt zijn verklaring in de reëele mensche- lijke behoefte aan lichamelijke ontspanning in de open lucht ter compensatie van de eenzijdige geeste lijke inspanning binnenshuis. Hierbij vormde de verplichte sportbeoefening op de lagere en middel bare scholen een krachtige stimulans voor de ver- 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 91