van de plaatsing der woningen ten opzichte van el kaar, benevens de toegelaten hoogte van bebouwing in verband met de breedte van de straat werden bin dende regels vastgesteld, welke een groote verbete ring beteekenden. Daarnaast werd de mogelijkheid geopend van rechtstreekschen aanbouw van wonin gen door de Gemeente. Deze totstandkoming van gemeentewoningen en van vereenigingswoningen door de woningbouwvereenigingen werd in het belang van de volkshuisvesting sterk bevorderd. Vooral in de jaren onmiddellijk na den vorigen oorlog toen als gevolg van de jarenlange onderbreking van den nieuwen bouw een ernstig woningtekort was ont staan, kwam deze gemeente- en vereenigingsbouw sterk naar voren en beheerschte hij tot 90 van den totalen nieuwen bouw. Ook in kwalitatief opzicht herstelde zich langzamer hand het inzicht, dat stedebouw iets meer was dan het ten bate van den grondeigenaar zoo voordeelig mogelijk verkavelen van bouwterrein en het zoo dicht mogelijk volbouwen met woningen. Geleidelijk aan herstelde zich het begrip omtrent de aan den nieuwen volkswoningbouw in sociaal, hygiënisch en woningtechnisch opzicht te stellen eischen, waartoe de totstandkoming van de Woningwet den stoot gaf. Doch niet alleen binnen het engere gebied van den woningbouw zelf voltrok zich deze wijziging van inzichten, ook de andere problemen welke met de stadsuitbreiding samenhingen, zooals bijv. de indu strievestiging, het verkeer en de recreatiemogelijk heden begonnen binnen het alomvattende kader van den stedebouw beter tot hun recht te komen. De ste debouw immers vereischt een typische universeele, d.w.z. op het geheel gerichte visie, welke alle vier de hoofdfuncties van het maatschappelijk leven, n.1. het werken, het wonen, de recreatie en het verkeer omvat. Voor de totstandkoming van een harmonisch stadsplan, zooals bijv. in de middeleeuwen regel 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 86