aesthetische, technische, sociaal-economische zoowel als aan strategische eischen dient te voldoen. Deze laatstgenoemde veiligheidseisch zien wij als de meest primitieve, primaire eisch in een opklimmende reeks, n.1.: veiligheid, doeltreffendheid en schoonheid, waarin de schoonheidsfactor de onmisbare sluitsteen, het lichtend culminatiepunt vormt, welke den stede- bouw eerst recht adelt tot een kunst. Een schoone stad als uiting van een harmonische en gelukkige samenleving, dit is het verheven doel waar naar de stedebouw streeft. Zijn beoefenaars dienen zich dan ook niet eerder rust te gunnen alvorens aan deze trits van eischen is voldaan en deze in een schoonen, overzichtelijken vorm tot uitdrukking zijn gebracht. Nu is het niet zonder meer zóó, dat een doeltreffend gebouwde stad vanzelf óók schoon is, maar wel vormen de doeltreffendheidseischen de onmisbare grondpijlers waarop de schoonheid stoelt. Omgekeerd kan wel worden geconstateerd, dat een leelijke stad bij nauwkeurige beschouwing ook steeds zal blijken op één of meer punten ondoeltreffend te zijn, ook al moge aanvankelijk den schijn van doeltreffendheid zijn gewekt. Wij gaan niet zoo ver de schoonheid zelve als een doeltreffendheidseisch op te vatten, maar wel moet de schoonheid als die onmisbare eigenschap der din gen worden aangemerkt, waardoor zij eerst hunne volledige functie kunnen vervullen, hun volledige wezen openbaren en eerst hierdoor hun volledige bestaansrecht verwerven. Een schoon ding verheft de ziel en verwarmt het hart. Een schoon ding dwingt eerbied en ontzag af; een leelijk voorwerp daarentegen beleedigt de ziel en verkilt, het vraagt om ongedaanmaking, dit is om vernietiging. Schoonheid tenslotte is die aan alle goede dingen inhaerente eigenschap, welke ze boven hun mate- rieelen verschijningsvorm doet uitstijgen en hun 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 7