massaler dan in eenige vroegere periode, ont plooit zich zonder dat hierbij aan de elementairste eischen op sociaal, hygiënisch en aesthetisch gebied aandacht wordt geschonken. Een menschonteerende verpakking in totaal onvol doende woningen is hiervan het noodlottig gevolg. Het is geen toeval, dat het ontstaan van het socia lisme juist in dezen, meest onsocialen tijd valt. Bezien wij de snelle demografische ontwikkeling in verband met de toenemende industrialisatie wat nader, dan blijkt vooral Engeland in deze economi sche machtsontplooiing te zijn voorgegaan. Na de uitvinding van de stoommachine door James Watt in 1769, vond de toepassing hiervan op de nijver heid het eerst in dat land plaats, waartoe de aan wezigheid van steenkool en ijzer machtig bijdroeg. Eerst later sloeg deze industrialisatiegolf over op het vasteland (België, Frankrijk, Duitschland) en tenslotte ook op Nederland. Gedurende de Fransche overheersching waren, mede tengevolge van het continentale stelsel, met name onze trafiekbedrijven grootendeels ten gronde ge richt, zoodat na 1813 onze nijverheid vrijwel geheel opnieuw moest worden opgebouwd. Na 1822 werd zij daartoe krachtig beschermd, vooral in het belang van onzen scheepsbouw en de na 1830 ontluikende Fransche textielnijverheid. Met het doorbreken van het liberalisme in 1848 nam de economische activi teit geleidelijk toe tot 1870, waarbij de groot-indu strie haar intrede deed. Hierop volgde een korte terugslag tot 1895, waarna in overeenstemming met de gunstige wereldconjuctuur een nieuw tijdperk van bloei inzette. Met deze industrieële ontwikkeling ging alom een belangrijke bevolkingsvermeerdering hand in hand. Bedroeg in 1830 na de afscheiding met België onze totale bevolking bij de eerste volkstelling nog slechts 2.6 millioen; in 1900 was deze aangegroeid 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 72