een langgestrekt ovaalvormig gebied van 185 H.A. omsloot, tot aan het einde van de 16e eeuw had vol daan, omgaf de inmiddels van rivierstad tot zeestad uitgegroeide haven zich omstreeks 1590 met een eersten, nieuwen en veel ruimeren verdedigingsgor del. Deze, naar de eischen des tijds gebastionneerde omwalling, ter plaatse van de Heerengracht, welke de oppervlakte ongeveer verdubbelde, gaf aan de stad haar typischen, halvemaanvormigen omtrek. Reeds zeer spoedig echter bleek ook deze, hoewel alleszins ruim opgevatte uitleg onvoldoende voor de zich snel uitbreidende, in macht toenemende koop stad. Tusschen de jaren 16x0 en 1658 kwam nu de grootsche, concentrische uitleg met de wereldbe roemde grachtengordels en loodrecht hierop staande radiaalstraten tot stand, volgens het geniale plan van de „stadstimmerman" Staets. Deze tweede royale uitleg beteekende wederom een verdubbeling en bracht het om veste stadsgebied op 725H.A.; een oppervlakte welke tot in de tweede helft van de 19e eeuw voldoende zou blijken. Ad d. Hiertoe behooren o.a. Dordrecht, Rotterdam en Enkhuizen. De snelle opkomst van Enkhuizen (Afb. 2',) als visschers- en zeehandelsstad in de 16e en 17e eeuw, maakte een successievelijke haven- en stadsuitbreiding van deze na Amsterdam belang rijkste Zuiderzeestad noodzakelijk. Met de 18e eeuw zette in ons land een tijdperk van verzadiging en stilstand in. De grootste bloei was voorbij, nieuwe uitbreidingen kwamen in verband hiermede nauwelijks meer aan de orde, niet het minst door de zeer ruime wijze, waarop de meeste 17e eeuwsche uitleggingen waren opgevat. Na 1750 trad bovendien een economische terugslag in, welke eerst de nijverheid, daarna ook den handel trof en tengevolge waarvan in de meeste Hollandsche steden talrijke woningen kwamen leeg te staan. 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 70