de stadspoorten (buitenpoorters), waardoor de vei ligheid van de stad in ernstige mate werd geschaad. Dit bevolkingsaccres, tezamen met de nieuwe, dwin gende eischen op militair gebied, noopten den meest vooruitstrevenden steden het eerst tot zéér ingrijpende stedebouwkundige maatregelen, n.1. uit leg van de stad onder gelijktijdigen aanleg van een nieuwen verdedigingsgordel. De oude, thans voor goed afgedaan hebbende middeleeuwsche ommuring werd hierbij veelal volledig gesloopt. Deze uitleg voltrok zich op vier manieren, n.1. a. door incorporatie in gedeelten van de zich vor mende voorstad. b. door incorporatie ineens d.m.v. eenzijdigen uitleg. c. door alzijdigen, concentrischen uitleg. d. door ombouwing van de in rivier of zee aange legde nieuwe havens. Ad a. Hiertoe behooren o.a. Haarlem, Leiden, Utrecht en Groningen. Deze opeenvolgende, gedeelte lijke uitbreidingen van Groningen (Afb. 20) gedu rende de 13e t'm 16e eeuw werden in belangrijkheid allen overtroffen door den nieuwen uitleg, welke de stad na het beleg en de inneming door Prins Maurits in 1594, in de jaren 16071624 tot stand bracht. Hierbij werd de om veste oppervlakte van 67 op 122 H.A. gebracht, bijna een verdubbeling dus. Ad. b. Hiertoe behooren o.a. Maastricht, Zwolle en Kampen, waarvoor de voor een rivierstad karakteris tieke uitleg van Kampen (Afb. 21) in 1462 met een strook gronds van gemiddeld 200 M. diepte langs de geheele Z.W. zijde der stad, het fraaiste voorbeeld vormt. Ad c. Hiertoe behooren o.a. Middelburg, Amersfoort en Amsterdam, waarvan de 17e eeuwsche uitleg van Amsterdam (Afb. 22) de in stedebouwkundig op zicht verreweg belangrijkste oplossing geeft. Nadat de middeleeuwsche ommuring langs den binnenkant van den Singel en Kloveniersburgwal gelegen, welke 6s

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 69