door het polygonale stelsel, waarvan Montalembert als de geestelijke vader moet worden beschouwd. Hierbij werden de zijden van de veelhoek zelf ver sterkt, terwijl de eenvoudiger vorm een doeltreffende aanpassing aan het terrein in de hand werkte. De be strijking der grachten voor elk front vond plaats van uit zgn. caponnières, dit zijn in het midden der frontzijden vooruitspringende kazematten. De 19e eeuwsche verdedigingsvorm verschilde derhalve in wezen weinig van de reeds eerder toegepaste stads omwalling met muurtorens .„L'histoire se répète". Bij de zeer groote, uit strategisch oogpunt bijzon der belangrijke vestingen, welke een geheel leger moesten kunnen herbergen, kwam tenslotte het systeem van een ver vooruitgeschoven kring van afzonderlijke linieforten in zwang. Hierbij kon de uitvoering van de enceinte der kernvesting eenvou diger blijven. De in den loop der 19e eeuw tot stand gekomen stellingen van Amsterdam en Utrecht zijn hiervan sprekende voorbeelden. Ad 2. Nauw samenhangende met deze gewijzigde inzichten op strategisch gebied, bracht de Renais sance ook in zuiver aesthetisch-stedebouwkundig opzicht een belangrijke vernieuwing van ideëen. Met den Renaissancistischen stedebouw, welke vooral in Italië aanvankelijk sterk in het teeken der zui ver theoretische en streng geometrische ideaal-platte- gronden stond, kwam een volmaakte synthese tus- schen militaire en aesthetische eischen tot stand. Eenerzijds trad hierbij het radiaal-conccntrische type sterk op den voorgrond, waarbij de planindeeling van de regelmatig-veelhoekige vestingstad werd beheerscht door een ruim, centraal gelegen plein, waarop straalsgewijze de naar de stadspoorten lei dende straten uitmondden. Hierbij werd het bouw terrein op ondoeltreffende wijze in een aantal gebro ken bouwblokken verdeeld. Anderzijds het recht hoekige type met zuiver rechthoekige bouwblokken 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 60