I. INLEIDING. Andermaal binnen één menschenleeftijd onder gaat West-Europa, het historisch slagveld van de wereld, de teisteringen van een oorlog. Ten tweede male gedurende de nauw ontloken 20e eeuw zijn de leidende naties van de oude en de nieuwe wereld in een strijd op leven en dood ge wikkeld, waarbij niets en niemand wordt ontzien. Konden wij, Nederlanders, ons tijdens den vorigen wereldoorlog tenminste nog in zooverre gelukkig prijzen niet onmiddellijk in den strijd te zijn be trokken, ditmaal is ook aan ons goede Vaderland het treurig lot van slagveld niet bespaard gebleven. Wat dit beteekent in een tijd waarin het oorlogs geweld zich niet uitsluitend meer bepaalt tot ge vechtshandelingen te land en aan de fronten, maar in steeds toenemende mate ook vanuit de lucht op het zgn. thuisfront wordt bedreven, daarvan leggen de puinhoopen van tallooze weleer bloeiende steden en dorpen in binnen- en buitenland droevige getui genis af. Het heeft er alle schijn van, dat onze Westersche beschaving, of wat hiervoor doorgaat, zich tegen zichzelve keert en hiermede haar apocalypse voor bereidt. Op ondubbelzinnige wijze wordt aan de stedelijke bevolking duidelijk gemaakt, dat haar tegenwoor dige woonstede geen enkele waarborg van veiligheid meer biedt tegenover de moderne strijdmiddelen, waarvan het luchtwapen nog eerst in een sta dium van volle ontplooiing verkeert en de atoom- splitsende bom een destructief verschiet van wereld- 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 5